Elektromos kötszer segítségével gyorsabban gyógyulnak a krónikus sebek
Egy kutatócsoport olyan új, könnyű és költséghatékony kötszert fejlesztett ki, ami elektromos mezőt használva segíti a krónikus sebek gyógyulását. A találmány komoly előrelépést jelenthet, különösen a cukorbetegek számára, akiknél a sebgyógyulás lassú és gyakran problémás folyamat.
Az új kötszert diabéteszes egereken már tesztelték, és az eredmények ígéretesek: az elektromos kötszerrel kezelt sebek 30 százalékkal gyorsabban gyógyultak be, mint a hagyományos kötszerekkel kezelt sebek – írja a Science-ben közölt tanulmány.
A krónikus sebek – mint például a diabéteszes fekélyek – különösen nehezen gyógyulnak, és gyakran újra kialakulnak a kezelés után, jelentősen növelve az amputáció és a halálozás kockázatát. Az amerikai-izraeli-koreai kutatócsoport rámutatott, hogy az elektromos mezők már régóta ismertek gyógyító hatásukról krónikus sebek esetén, azonban a kezelés költségei eddig akadályt jelentettek a széles körű alkalmazásban.
A projekt célja egy olyan technológia kifejlesztése volt, ami csökkenti a kezelési költségeket, és lehetővé teszi, hogy a páciensek otthon is alkalmazhassák. Ennek érdekében a csapat egy vízzel működő, elektronika nélküli kötszert (WPED) fejlesztett, ami egyszer használatos és mindkét oldalán elektródákkal rendelkezik. A kötszert a sebre illesztik, majd egy csepp vízzel aktiválják a benne lévő apró, biokompatibilis elemet, ami elektromos mezőt hoz létre.
A kötszer egy magnéziumanódot, valamint egy ezüst-/ezüst-klorid katódot tartalmaz. Ezek egy nátrium-kloriddal átitatott száraz cellulóz szeparátoron keresztül működnek. Aktiválás után a kötszer körülbelül 1,5 V feszültséget biztosít, ami a viselő számára nem okoz semmilyen kellemetlenséget. Az innovatív kötszer valós idejű páratartalom-szenzorral is fel van szerelve, amely azonnali visszajelzést ad a szeparátor nedvességtartalmáról. Emellett kiváló tartósságot és funkcionalitást mutat széles hőmérséklet-, páratartalom- és nyomástartományban is.
A kutatók célja, hogy a technológia könnyedén beilleszthető legyen a meglévő ipari kötszergyártási folyamatokba, így az innováció gyorsan elérhetővé válhat a piacon. A szabadalom és az érdem az Észak-Karolinai, Kolumbiai, Georgia-i és Koreai Egyetemé. A kutatást a Koreai Tudományos Technológiai Intézet, Észak-Karolina állam, a Beth Israel Deaconess Egészségügyi Központ és leginkább a DARPA (az Egyesült Államok Védelmi Fejlesztési Ügynöksége) támogatta.
Gábor János, NEW technology