Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Humanoid képességű, olcsó nem humanoid robot épül

A vélhetően rendkívül drágán piacra kerülő humanoid robotokkal szemben indulna el az árversenyben az ObotX, ami új partnereket keres humanoid képességű, de teljesen más fizikai felépítésű robotjának sorozatgyártásához.

A várhatóan az iparban is elég hamar elterjedő humanoid robotok egyik legnagyobb hátránya az elképesztően magas ár lesz, de a mobil manipulátorok alternatívát kínálhatnak – állítja az ObotX, ami egyedülálló kinematikai rendszert szabadalmaztatott, humanoid robotokkal összemérhető mozgástartományt biztosítva, csak éppen jóval alacsonyabb áron – írja a The Robot Report. A cég beszédes, „Elon” elnevezésű robotját kereskedelmi licenc bevezetésével, jogdíj alapú konstrukcióban teszik elérhetővé, magyarán a digitális tartalmakhoz, amelyek a szerkezet hatékony felprogramozásához és egyedi beállításaihoz szükséges, bárki hozzáférhet majd – némi licencdíj ellenében.

Az elmúlt két évben a humanoid robotok piaca gyors ütemű fejlődésnek indult: olyan nagynevű cégek termékeit mutatták be globálisan, mint az Agility Robotics, a Tesla, a Boston Dynamics, a Figure AI, az Apptronik, a Unitree és a Sanctuary AI. Ezeknek az ára jelenleg rendkívül magas (30-40 millió forintba kerülnek – bár a Tesla Optimusa állítólag 7-8 millióért is elérhető lesz), miközben használhatóságuk és a hozzáférhetőségük egyelőre tele van kérdőjelekkel. Az ipari autonóm mobil robotok (AMR-ek) ugyan jóval többet bizonyítottak, de vastagon 10 millió forint felett mennek piacra, szóval árérzékenyebb vevőknek még ezeket is esélytelen beszerezni – legalábbis újonnan.

- Hirdetés -

Jelenleg úgy tűnik, hogy a humanoid robotok fejlesztői egyhamar nem lesznek képesek elérni a megfizethetőbb, 7-8 milliós listaárat (vagyis a kevesebb mint 3-4 milliós anyagköltséget – ami kb. 50 százalékos árrést feltételez). És még ezek az árak is csak akkor válhatnak reálissá, ha az adott rendszert több százezer darabos nagyságrendben gyártják.

Az ObotX mindezekkel szemben olyan mobil manipulációs rendszert tervezett, ami olcsó lineáris és forgó aktuátorokat használ egy AMR tetején. A cég szerint a platformjuk képes hasonló mozgástartományt és működést biztosítani, mint egy humanoid robot, miközben a kevesebb aktuátor integrálása segít csökkenteni az anyagköltségeket. Az ObotX kinematikai terve nemcsak kevesebb aktuátorral rendelkezik, de kihasználhatja az érettebb AMR-ek előnyeit is, amelyek sok esetben nem igényelnek kétlábú mozgékonyságot. Aki lát fantáziát a cég tervében, és bővebben ismerkedne „Elonnal”, itt találja a robot Patreon oldalát.

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology