Humanoid robotot küldtek a kínai nagy falra
A Robot Era kínai humanoidrobot-fejlesztő cég lett az első vállalat, amely humanoid robotot küldött sétálni a kínai nagy falra. A cég által néhány napja közzétett, látványos videón egy kb. 170 cm magas, humanoid prototípus XBot-L sétálgat, lépcsőzik, integet az egyedülálló környezetben – írja a Robotics & Automation News.
A Robot Era azért választotta ezt az emblematikus, s egyben speciális adottságokkal bíró környezetet, hogy bemutassa a robot speciális mozgékonyságát, koordinációs és problémamegoldó képességeit olyan terepen, amelyen az ember számára is kihívás helytállni. Az évszázadok nem kímélték az ősi kínai erődítmény falait és járófelületeit, annál figyelemre méltóbb a kétlábú humanoid robot helyszíni teljesítménye.
A kerekes robotok vagy a különleges kinematikai támogatással nem rendelkezdő humanoid modellek általában hajlamosak elesni, amikor egyenetlen felülettel találkoznak, esetleg hosszú lépcsősoron vagy kátyús felületen lépdelnek. Az xBot-L számára további nehezítő tényező volt a nagy falon lévő őrtornyokon belüli, sötét átjárókban történő navigáció, ahol a robot biztos tájékozódási pontok híján könnyen irányt téveszthet, falaknak ütközhet.
A Robot Era gépe a fejlett, érzékelő-megerősítő tanulási (RL) algoritmausának köszönhetően egyszerre képes letapogatni az őt körülvevő környezetet, megtartani az egyensúlyát, és ennek megfelelően szabályozni haladási tempóját és a járás módját.
„A perceptív RL algoritmusok segítenek megerősíteni a robot észlelő- és döntéshozó képességét az ismeretlen terepeken”, mondja Yue Xi, a Robot Era társalapítója. „A robot így képes felismerni az legkülönbözőbb útviszonyokat, és ehhez tudja adaptálni a járásmódját”, folytatja Xi, hozzátéve, hogy a járásvizsgálat legnehezebb része a végponttól végpontig tartó RL-algoritmusok tervezéséből fakadt, amelyek az érzékelőről a robotmozgásra való átmenetért felelnek.
Fontos megjegyezni, hogy a nagy falon magabiztosan közlekedő robot videóját mindössze két héttel azután mutatta be a Robot Era, hogy előállt az XHanddel, azzal a speciálisan ügyes kézmodellel, amely beépíthető humanoid modellekbe és a tárgyak ügyesebb megfogásáért felel.
A startup azóta megduplázta az érzékelő algoritmusokba, megerősítő tanulásba és a neurális hálózatba történő befektetéseket, hiszen végcélja, hogy termékporfóliójára minél hamarabb felkerüljenek azok a robotok, amelyek sokoldalúan bevethetők a mindennapi életben.
Vörös István, NEW technology