Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Így válik valóra a személyzet nélküli konténerkezelés a kikötőkben

Hét, tengeri kikötőkkel rendelkező európai állam (Görögország, Ciprus, Spanyolország, Olaszország, Hollandia, Dánia, Finnország és Hollandia) 17 cégének és intézményének közreműködésével sikeresen lezárult az ún. MOSES projekt. Az Európai Bizottság 2020 és 2023 között zajló, 8 millió eurós (több mint 3 milliárd forintos) programjának célja az volt, hogy a résztvevők kidolgozzanak egy ellátási láncokat gyorsító, kikötői rakodórendszert, aminek az üzemeltetése akár helyszíni személyzet nélkül is megoldható.

A MOSES során megvalósított, ún. robotizált konténerkezelő rendszer (RCHS) egy elektromos és személyzet nélküli feeder hajóra szerelve lehetővé teszi a személyzet nélküli konténerlogisztikát, még olyan kikötőkben is, amelyek jelenleg sem rendelkeznek be- és kirakodási kapacitással.

A héten lezárult európai kutatási projekt a nagy méretű konténerszállító hajók üzemeltetésével kapcsolatos sebezhetőségek és terhelések kezelésével kívánja javítani az európai ellátási lánc rövidtávú tengeri szállítási teljesítményét. Kétféle stratégiát dolgoztak ki, hogy csökkentsék a kikötés teljes időtartamát, illetve új távlatokat nyissanak a korlátozott infrastruktúrával rendelkező, kis kikötők feeder szolgáltatásainak fejlesztésére.

- Hirdetés -

A TNO nonprofit kutatószervezet közleményben tudatta, hogy a MOSES-projekt keretében kifejlesztette egy olyan rendszer demonstrátorát, ami a fizikai valóságban képes lesz az emberek, autók és egyéb tárgyak észlelésére, valamint a hajóval szállított konténerek autonóm felismerésére és mozgatására. A darurendszerről egy 3D digitális iker modellt készítettek, amit egy operátor egy távoli irányítóközpontból is megfelelően vezérelhet. Utóbbi munkaállomás koncepcióját szintén a TNO fejlesztette ki, olyan szcenárió igényével, amiben több operátor egymással párhuzamosan kezelhet több be- és kirakodási műveletet. Ennek a megoldásnak az alapja egy intelligens üzemeltető-támogató rendszer, ami azt is szavatolja, hogy az üzemeltetők minden művelet kapcsán naprakészek maradhatnak.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology