Íme, az additív gyártást meghatározó, friss trendek!
Szemünk előtt zajlik a 3D nyomtatók rohamos fejlődése. A tempó szédítő és szinte követhetetlen; a gépek egyre nagyobbak, gyorsabbak és okosabbak lesznek, de nem szabad figyelmen kívül hagyni az AM-folyamatokhoz használandó más berendezéseket sem, és kincset érnek a megfelelő beszállítók is. Ezen gondolatok jegyében listázott néhány fontos trendet az idei IMTS nemzetközi gyártástechnológiai kiállítás nyomán Stephanie Hendrixson, az Additive Manufacturing portál szakértő szerzője.
Jól érzékelhető az additív gyártás (AM) térhódítása az alkatrészgyártási ágazatban. Ennek megfelelően a szeptember 9-14. között megrendezett nemzetközi gyártástechnológiai kiállításon (IMTS) a korábbinál nagyobb szerep és felület jutott ezen területnek. Ennek szellemében fogalmazta meg a következő trendeket az Additive Manufacturing portál írója.
A nagyobb építési volumenekben rejlő lehetőségek
Bár semmilyen aktuális szabvány nem szabályozza, hogy milyen paraméterekkel nevezhetünk „nagynak” egy nyomtatót, az elmúlt évekhez képest jelentősebb építési volumenekkel találkozhatunk, amelyekhez illeszkedő eszközökre és technológiára lesz szükség. Azonban a nagyobb építési térfogat nem csak a nagyobb alkatrészek gyártását teszi lehetővé! Alternatívát kínál kisebb alkatrészek nagyobb tételben történő nyomtatásához is.
Előrelépés a produktivitás terén
Az új 3D nyomtatók és a korábbi rendszerek frissítései nemcsak gyorsabbá, de produktívabbá is teszik az egyes folyamatokat. Nem elhanyagolható tehát a sebességre és hatékonyságra irányuló funkciók folyamatos kiaknázása, különösen a lézerpor-ágyas fúziós (LPBF), az olvasztott szál technológiás (FFF) és a sztereolitográfiás 3D nyomtatók között.
A nyomtatás kivitelezése előtt és azután
Az additív gyártás központi folyamata ugyan a 3D nyomtatás, azonban az ezt megelőző anyagválasztás, tervezés és gyártáselőkészítés, valamint a nyomtatást követő utófeldolgozás és befejezés nem kevésbé fontos lépések. Ezért is lényeges, hogy ne spóroljunk az ezekhez szükséges, optimális hardverek és szoftverek felfedezésére szánt idővel – még akkor se, ha ez esetlegesen kiterjedtebb kutatómunkát igényel.
Innovatívan és jövedelmezőn sokmilliós gépvásárlás nélkül is
A 3D nyomtatás sikeres kivitelezése nem feltétlenül jár kéz a kézben a hozzá szükséges berendezések teljeskörű tulajdonlásával! Azok a vállalatok, amelyek még nem állnak készen arra, hogy teljes mértékben elkötelezzék magukat az additív nyomtatás mellett, valamint azok számára, akiknek AM-igényei túlmutatnak a rendelkezésükre álló berendezéseken, számos szolgáltató kínál áthidaló alternatívát. Nem érdemes spórolni a feltérképezésükre szánt idővel sem – talán éppen így lesz a korábbi gyakorlatnál gyümölcsözőbb a cég soron következő projektje!
Okosabban!
Az AM piacon jelenlevő szoftverfejlesztők az alkatrésztervezéshez, a gyártás előkészítéséhez, a nyomon követhetőséghez, a szimulációhoz és sok máshoz kapcsolódó eljáráshoz szükséges eszközzel javítják a 3D nyomtatás jövedelmezőségét. A mesterséges intelligencia (AI), a gépi tanulás, a számítógépes látás, az érzékelők és hasonló eszközök megbízhatóbbá teszik, és az emberi munkavégzéstől lépésről lépésre függetlenítik az additív gyártást.
Vörös István, NEW technology