Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Kína a robotokra építi a gyors gazdasági növekedést

Kína egyértelműen a robotika irányába kívánja terelni gazdasági jövőjét – derült ki a legutóbbi „Harmadik Plénum” (a Kínai Kommunista Párt plenáris ülése) alkalmával. Az ország – ami már most is a világ legnagyobb robotpiaca – a robotokat új növekedési motorként kívánja használni a legújabb ipari átalakulási hullám során.

„Kína gyors fejlődése az ipari robotok automatizálásában figyelemre méltó” – nyilatkozta a téma kapcsán a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) elnöke, Marina Bill. „Az ország működő robotállománya már két évvel ezelőtt meghaladta a 1,5 millió egységet, így Kína az első és egyetlen ország, ahol ilyen nagy méretű ipari robotállomány van. Csak 2022-ben 290.258 egységet telepítettek, ami a globális piac 52 százalékát jelenti.”

A megnövekedett kereslet kiszolgálására belföldi és nemzetközi robotszállítók hoztak létre gyártóüzemeket Kínában, és folyamatosan bővítették a kapacitásaikat. A hatalmas beruházások, különösen az autóiparban, jelentősen fokozták a keresletet 2010 óta, így Kína nemcsak a világ legnagyobb autópiaca, hanem egyben a legnagyobb autógyártási bázisa is lett – beleértve az elektromos autókat is –, ami jelentős növekedési potenciállal bír.

- Hirdetés -

Kína szintén jelentős gyártója az elektronikai eszközöknek, akkumulátoroknak, félvezetőknek és mikrochipeknek. 2016 óta az elektromos és elektronikai ipar az autóipart felváltva lett az ipari robotok fő megrendelője, ezáltal a növekedés hajtóereje Kínában.

Az ázsiai ipari óriás belföldi kereskedelme továbbra is a legnagyobb egységes piac a kínai robotgyártók számára, míg „az exportált robotok száma egyelőre nagyon korlátozott, hiszen a külföldi értékesítés csak néhány éve kezdődött” – idézi az IFR közleménye Xiaogang Songot, a Kínai Robotikai Ipari Szövetség ügyvezető igazgató-főtitkárát. „Statisztikáink szerint az exportált robotok aránya kevesebb, mint 5 százalék, de, ahogyan bármely vállalkozás, ami új piacot keres, a kínai robotcégek is oda mennek majd, ahol kereslet van a termékeik iránt.”

Az elmúlt években Kína világossá tette, hogy a humanoid robotokat nagy potenciállal rendelkező területként kezeli. A pekingi Ipari és Információs Technológiai Minisztérium előrejelzése szerint a humanoidok a következő években fontos technológiává válhatnak, és Kína célja, hogy 2025-re készen álljon ezek tömeggyártására. A dokumentum emellett egy innovációs rendszer létrehozásának ütemtervét is felvázolta a kulcstechnológiák áttöréséhez.

„Számos tényező akadályozhatja Kína ambícióit, de egy átlátható terv kidolgozása és sikeres végrehajtása segít csökkenteni a kudarc kockázatát” – írja Aaron Prather, az ASTM International Robotics & Autonomous Systems Program igazgatója. „Végső soron ez a stratégiai tervezés fogja meghatározni Kína jövőbeni helyzetét a robotikai iparban. Miközben az országnak világos ütemterve van, más országoknak is ki kell dolgozniuk saját terveiket, vagy kockáztatják, hogy Kína, amely agresszíven hajtja előre a fejlődést, lehagyja őket.”

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology