Sikeresen tesztelték a világ első, űrbe tervezett napelemparkjának prototípusát
Az űrbe készülő naperőmű minden földi technológiánál hatékonyabb megoldás lehet a napenergia-termelésre, hiszen sem az időjárási körülmények, sem az év- vagy napszakok nem gátolják a működését. A futurisztikus eszközt fejlesztő nemzetközi kutatócsoport most sikeresen demonstrálta annak a világelső, 360 fokos sugárvezérlő technológiának a prototípusát, ami forradalmi lehetőséggel: űrből érkező folyamatos energiaellátással kecsegtet.
A projekt célja, hogy a 2030-as évekre több mint egymillió otthon energiaellátását biztosítsák egy kb. 1,6 kilométer széles tükör- és napelemkomplexum segítségével, ami 35 ezer kilométer távolságra kering majd a Föld körül. A kutatók úgy vélik, egy ilyen, az űrben lebegő napelempark 13-szor több energiát képes befogni, mint a földi társaik, mivel odafenn magasabb a fény intenzitása és nincs légkör, ami csökkentené a hatékonyságot – például felhős időben vagy éjszaka. Bár némi energia elvész aközben, hogy visszasugározzák a felszínre és bevezetik az elektromos hálózatba, az így kinyert energia ezzel együtt is jelentősen meghaladja majd a földi napelemparkok teljesítményét.
A kutatók 2024 márciusában álltak a világ elé azzal, hogy kifejlesztették a prototípust az angliai Queen’s Egyetemen, ahol egy vezeték nélküli sugarat sikeresen keresztül is vezettek a laboratóriumon, és felkapcsoltak vele egy lámpát. Most ezt a kísérletet írták le részletesen a konzorciumban dolgozó szakértők – az egyetemi csapat mellett a Space Solar és a Jaltek vállalatok, illetve a brit nemzeti elektromos művek munkatársai.
„Világosan megértettük, hogyan fog kinézni a végső termék, amihez a világ legaprólékosabb tervezési munkáit végeztük el. A valóságban történő demonstrációval végre rendelkezésünkre állnak azok az eszközök is, amelyekkel időben leszállíthatjuk, a nettó nulla kibocsátás és a biztonságos energiamegosztás érdekében” – idézi a The Engineer a Space Solar műszaki igazgatóját. David Homfray hozzátette: bár rövid határidőt szabott a csapatnak a forradalmi technológia kidolgozására, nemcsak időben, hanem minden várakozást felülmúló módon teljesítették azt. Ezzel semmi nem akadályozza meg a vállalatokat abban, hogy a tervek szerint, már a következő évtizedben megkezdje a működést a világ első űrbéli napelemparkja.
Gábor János, NEW technology