Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Új szélenergia-hasznosítási megoldás született, műanyag hulladékból

Az ausztrál RMIT Egyetem és a lettországi Riga Műszaki Egyetem kutatói kifejlesztettek egy módszert, amellyel a szél és a mozgás révén statikus elektromosság generálható. Az innováció hulladék polisztirol felhasználásával készült, és új lehetőséget kínál az energiafelhasználás csökkentésére légkondicionálókban és más eszközökben.

A kutatók szerint az általuk készített vékony, többrétegű polisztirol folt – amelynek egyes rétegei nagyjából a hajszál vastagságának egytizedét teszik ki – képes statikus elektromosságot előállítani csupán a felületére érkező levegőből. Ez akár a légkondicionálók kivezetett levegőjének újrahasznosítását is lehetővé teszi.

„A légkondicionálók által kibocsátott turbulens levegőből gyűjtött energiával akár öt százalékkal csökkenthető az energiaigény, ami végső soron a rendszer szén-dioxid-kibocsátását is mérsékli” – állítja az RMIT közleményében Dr. Peter Sherrell vezető kutató. A kísérletek során a készülékek által generált legmagasabb feszültséget 230 voltra becsülték, ami közel áll a háztartási hálózati feszültséghez, igaz, egyelőre jóval kisebb teljesítménnyel, ami nagyobb mozgással és gyorsabb sebességgel (meg persze további polisztirolrétegek hozzáadásával) nyilván fokozható. „Ez azt is jelenti, hogy a légkondicionálók mellett a foltok nagy forgalmú helyekre, például föld alatti átjárókba integrálva szintén hozzájárulhatnak a helyi energiaellátáshoz, anélkül, hogy plusz terhelés jelenne meg a hálózaton.”

- Hirdetés -

Műanyag hulladékból energiatermelés

A polisztirol rendkívüli stabilitása (körülbelül 500 év alatt bomlik le a hulladéklerakókban) hosszú távon is fenntarthatóvá teszi az eszközöket, így sokáig képesek energiát szolgáltatni. A tanulmány pedig leírja, hogyan alakítják át az expandált vagy habosított polisztirol hulladékot elektromechanikusan érzékeny triboelektromos dipólusokkal rendelkező lapokká, amelyek alternatívát kínálnak a ferromágneses fluoropolimerekre, miközben képesek több mint 200 V és 12 μA előállítására, csupán mozgási energiából. Ezt a különböző átmérőjű polisztirol szálak váltakozó rétegeinek elektrosztatikus fonata és a rétegek közötti súrlódás teszi lehetővé.

Az RMIT szerint a sztatikus elektromosság jelenségét már évezredek óta ismerik makroszkopikus szinten, de nanoskálán csak most sikerült megfejteni. Sherrell szerint „sikerült úgy beállítani az újraformált polisztirol belsejét, hogy szabályozottan súrlódjon, az összes töltést egy irányba húzva, ezáltal áramot termelve”.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology