Útjára indult az EarthCARE műhold, ami a felhőket és az éghajlatot tanulmányozza
A SpaceX Falcon 9 rakétájának fedélzetén sikeresen űrbe jutott a kaliforniai Vandenberg katonai bázisról az a műhold, ami kifejezetten a felhők és kibocsátott gázok éghajlatra gyakorolt hatását vizsgálja majd. Az Airbus által épített EarthCARE (Earth Cloud Aerosol and Radiation Explorer) szatellit az Európai és a Japán Űrügynökség (ESA és JAXA) közös vállalkozása, egy olyan misszió, ami remélhetőleg kibővíti az ismereteinket arról, hogy az apró légköri részecskék milyen szerepet játszanak a napsugárzás visszaverődésében, ami lehűti a légkört, valamint a Föld felszínéről kibocsátott infravörös sugárzás befogásában, ami viszont felmelegíti.
„Az EarthCARE az ESA eddigi legösszetettebb kutatása. Kifejlesztése és mostani elindítása a JAXA-val való szoros együttműködésnek köszönhető, akik közreműködtek a műhold felhőprofilozó radarműszerének kifejlesztésében” – idézi az ESA közleménye Simonetta Cheli földi megfigyelési igazgatót. „A küldetés egy olyan kritikus időszakban érkezik, amikor tudományos ismereteink fejlesztése minden eddiginél fontosabb az éghajlatváltozás megértéséhez és a cselekvéshez.”
A műhold függőleges profilokat készít majd a természetes és az ember által létrehozott gázokról, regisztrálja a vízcseppek és jégkristályok eloszlását és a felhőkben zajló szétterjedésüket, valamint hozzájárul a felmelegedő éghajlat modellezésének és az időjárás-előrejelzésnek a javításához.
Az EarthCARE-t 15 európai ország, valamint Japán és Kanada szakértői fejlesztették, építették és tesztelték a németországi Friedrichshafenben. Az Airbus által épített ATLID légköri lidar az EarthCARE négy legfontosabb műszerének egyike. A műholdhoz tartozik még egy széles sávú radiométer is, amelyet az ESA fejlesztett, egy többspektrumú képalkotó berendezés, ami az Airbus leányvállalatának, a Surrey Satellite Technology Limitednek a munkája és egy felhőprofil-alkotó radar, amelyet a JAXA készített.
Az EarthCARE 400 kilométeres magasságban, egy ún. napszinkron pályán kering majd a Föld körül. A 2,3 tonna súlyú és 18 méter hosszú EarthCARE a napelemek és a CPR műszer telepítése után legalább három évig lesz szolgálatban.
Gábor János, NEW technology