Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

3D nyomtatásban hasznosulhat a biodízel-hulladék

Az iparosodás, a népesség- és a gazdasági növekedés miatt egyre nagyobb szükség van az olyan megújuló üzemanyagokra, mint a biogáz és a bioetanol vagy a biodízel. Utóbbi gyártása várhatóan évi 4.5 százalékkal növekszik majd. Ezen energiaforrások felhasználásával mérsékelhető az üvegházhatású gázok kibocsátása, de a gyors bővülés nyomán több melléktermék is keletkezik, ideértve olyan anyagokat, amelyek elhelyezéséről jelenleg hulladéklerakókban gondoskodnak – írja a 3Dnatives portál.

A biodízelgyártás szénlábnyomának minimalizálása érdekében vizsgálják, hogyan lehetne kiváltani a szóban forgó anyagok ily módon történő tárolását. Ígéretes megoldásnak tűnik a hulladékanyag átalakítása értéknövelt termékekké, a 3D nyomtatásban pedig egyre nagyobb a kereslet a környezetbarát megoldások és anyagok iránt. E tekintetben az ágazat lát fantáziát a biodízel-hulladékból (MONG) származó maradék zsírsavak hasznosíthatóságában, azonban a rendelkezésre álló ismeretek korlátozottak.

A louisville-i egyetem kutatói a MONG lehetséges felhasználási módjait és tulajdonságait vizsgálják. A különféle előkezelések során kapott MONG pasztát a kutatócsoport hőre lágyuló műanyagokkal kombinálta, azt remélve az eljárástól, hogy annak végterméke 3D nyomtatáshoz felhasználható alapanyag lesz. Első elemzésükben szója biodízel-feldolgozó üzemekből származó MONG-gal dolgoztak, amelyet három különböző állapotban analizáltak: kezelés nélkül, savval kezelve, valamint savval és peroxiddal kezelve. Mivel a kezeletlen MONG túl kemény, így 3D nyomtatásra alkalmatlannak bizonyult. A kezelt társa ellenben stabilizálódik, és olyan kezelhető pasztát alkot, amely már alkalmassá teszi a 3D nyomtatási területen történő alkalmazásra.

- Hirdetés -

A MONG átalakítása komoly lehetőségeket rejt magában, és nemcsak szója biodízel, hanem más anyagok, mint például a biogáz, etanol, sőt használt étolaj esetében is alkalmazható. Kopolimerként a MONG csökkentheti a szintetikus polimerek arányát a természetes szálerősítésű műanyagokban, fenntarthatóbbá téve a folyamatot, és megteremtve a bioüzemanyag-gyártásból származó hulladék és melléktermék újrafelhasználását. A folyamatban lévő kutatások fejleményének fényében a MONG a jövőben kulcsszerepet játszhat a fenntartható 3D gyártási technológia terén.

Vörös István, Okosipar.hu

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology