Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Készülnek a még fenntarthatóbb szélturbinák – alacsony emissziós acélból

A dán Vestas a luxemburgi ArcelorMittal acélgyártóval karöltve alkotta meg az új, alacsony kibocsátású, acélból készült szélturbinát, aminek így kevesebb, mint felére csökkenhet a teljes élettartamára számított emissziója.

A Vestas a szélturbinák gyártásából származó, egész élettartam alatt keletkező szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében fogott bele az alacsony kibocsátású acél felhasználásába. Az első ilyen acélturbinát 2025-ben láthatjuk majd működés közben, a Baltic Power lengyel partoknál található tengeri szélerőműprojektjében.

A szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére törekvő államok világszerte kezdeményezik olyan nagyszabású szélenergia-projektek építését, amelyek éjjel-nappal képesek működni, és ebben a folyamatban komoly szerephez jutnak a tengerpartok mentén telepített erőművek. Bár ezek a kezdeményezések dicséretesek, a szakértők arra is rámutatnak, hogy a megújuló energiák utóbbi években tapasztalható fellendülése nem mentes a környezeti hatásoktól. Nagyon nem. A szélturbinák például acél, vas, üvegszál és műanyag felhasználásával készülnek, amelyek mindegyike energiaigényes gyártási folyamatokkal és jelentős környezeti hatásokkal jár.

- Hirdetés -

A technológia karbonlábnyomának csökkentése érdekében az olyan berendezésgyártók, mint a Vestas igyekeznek csökkenteni a gyártással járó emissziót. Az alacsony kibocsátású acélturbina ezeknek az erőfeszítéseknek az eredménye. A partnercégek együttműködésének hála az alacsony kibocsátású acél 100 százalékban acélhulladék újrahasznosításával készül, egy kizárólag szélenergiával működő, elektromos kohóban, a belga Industeel üzemében.

Az olvadt acélból lemezek, a lemezekből pedig turbinatornyok gyártásához szükséges nehéz elemek készülnek. A vállalat sajtóközleménye szerint az alacsony károsanyag-kibocsátású acél jelenleg alkalmas egy teljes szárazföldi szélturbina megépítésére, viszont tengeri szélturbináknál csak a tornyok felső szakasza készülhet belőle.

Az acél és a vas a turbina tömegének akár 90 százalékát is kiteszi, ezzel a turbina teljes életciklusa során keletkező teljes kibocsátás mintegy 50 százalékához járul hozzá. Az alacsony kibocsátású acél használatával a Vestas célja az, hogy ezt jelentősen lecsökkentse. A cég sajtóközleménye szerint a hagyományos módon előállított acélhoz képest az általuk használt nyersanyag egy kilogrammra jutó kibocsátási intenzitása 66 százalékkal csökkenthető, ami a tengeri tornyok esetén (ahol csak a két felső szekció készülhet ilyen acélból) 25, a szárazföldi turbinák gyártásánál (ahol az egész torony újrahasznosított acélból készül) 52 százalékos a teljes élettartamra eső emissziócsökkenés.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology