Áttörés: geotermikus vízből is előállítható tiszta lítium
Az EnBW és a LevertonHELM közleményben jelentette be, hogy sikeresen nyertek ki akkumulátorgyártáshoz megfelelő minőségű lítiumot geotermikus vízből. Az innovatív, saját fejlesztésű technológia segítségével a német-brit csapat 99,5 százalékos tisztaságú lítium-karbonátot állított elő, ami ennyire fenntartható megoldással eddig példa nélküli eredmény.
Az EnBW először lítium-klorid oldatot nyert ki a baden-württembergi Bruchsal geotermikus erőművének termálvizéből, ún. közvetlen lítiumkinyeréses (DLE) technológia alkalmazásával. Ezt követően a LevertonHELM (a német HELM AG leányvállalata) az Egyesült Királyságban Basingstoke-ban dolgozta fel és finomította az oldatot. Az így kapott magas minőségű lítium-só közvetlenül felhasználható akkumulátorok katódanyagának gyártására.
Az EnBW és a LevertonHELM sikeres együttműködése után megállapodás született arról, hogy továbbfejlesztik a technológiát: közös céljuk a fenntarthatóakkumulátor-minőségű lítium-karbonát és lítium-hidroxid előállításának előmozdítása, valamint a helyi források kiaknázása az elektromobilitás és az energiatárolás területén.
Ezért fontos a lítium fenntartható előállítása
Jelenleg a világ lítiumkészletének több mint fele az Argentína, Bolívia és Chile alkotta Lítium-háromszög területéről származik. A bányászok a sólapokba fúrnak lyukakat, majd a sós, ásványi anyagokban gazdag sóoldatot a felszínre pumpálják. Az oldatot nagy mesterséges tavakban vagy medencékben hagyják elpárologni. Ez a folyamat jelentős mennyiségű vizet igényel: minden egyes tonna lítiumhoz közel 2 millió liter vizet használnak fel. És ekkora vízfogyasztás már vastagon befolyásolja a környező ökoszisztémákat, és jelentős hatással van a helyi gazdaságokra is. Ha az EnBW folyamata nagyobb léptékben valósulna meg, nagyon fontos alternatívája lehetne a jelenlegi lítiumkarbonát-kitermelés megoldásainak.
„Az energiaátmenet sikeréhez energiatároló technológiákra van szükségünk, és a lítium döntő szerepet játszik az elektromobilitás, illetve a megújuló energiák bővítésében” – magyarázta Dr. Thomas Kölbel, az EnBW csoport kutatási és fejlesztési szakértője. „A LevertonHELM-mel együtt szeretnénk kiaknázni ezt az lehetőséget, hogy fenntartható lítiumforrást teremtsünk, és kielégítsük az egyre növekvő keresletet Németországban, valamint Európában.”
Bart Vanden Bossche, a LevertonHELM kereskedelmi igazgatója hangsúlyozta, hogy az ilyen együttműködések kulcsfontosságúak az európai erőforrások fejlesztéséhez és a kritikus nyersanyagok helyi termelési képességeinek megteremtéséhez – amelyek nem mellesleg alapvetőek az Európai Unió energiaátmenetének támogatásához. Laura Herrmann, az EnBW kutatási és fejlesztési projektmenedzsere megjegyezte, hogy a bruchsali geotermikus erőműben kinyert víz szokatlanul magas lítiumtartalommal rendelkezik, ami nagy lehetőséget kínál arra, hogy az értékes fémet regionálisan, környezetbarát módszerekkel nyerjék ki.
Gábor János, NEW technology