Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

A Huawei ott kapja el az Nvidiát, ahol a legjobban fáj: a chipgyártás területén

A Huawei legújabb fejlesztése az Ascend 910C chip, ami komoly riválisává válhat az Nvidia H100-asoknak, ezzel új fejezetet nyit a két vállalat közötti technológiai versenyben. Az amerikai szankciók hatására a kínai óriásvállalat egyre inkább hazai piacán igyekszik megerősíteni pozícióját a mesterséges intelligencia és a nagy teljesítményű grafikai processzorok területén.

Az Egyesült Államok korlátozásokat vezetett be az Nvidia legfejlettebb grafikus processzorainak (GPU-k) Kínába történő exportjára. Az Nvidia A100 és H100 chipjei kulcsfontosságúak voltak az AI modellek betanításában és működtetésében, így ezek hiánya komoly hatással lehet a kínai technológiai iparra. De a szankciók hatására Kína fokozta erőfeszítéseit, hogy önellátóvá váljon a félvezetőpiacon. A Huawei ennek a folyamatnak állt az élére, és mostanra a kínai cégek számára is egyre vonzóbb alternatívát kínál az Nvidia helyett.

A Huawei új Ascend 910C chipjeit máris kínai cégek tesztelik – állítja a South China Morning Post. A lap szerint a vállalat célja, hogy ezeket az eszközöket az Nvidia chipjeivel versenyeztesse, és helyi megoldásokat kínáljon a mesterséges intelligencia által vezérelt rendszerekhez. Az Ascend 910C a Huawei szerint sima riválisa az Nvidia H100 chipnek, ami jelenleg a világpiacon elérhető legfejlettebb AI-chip. A kínai gyártó előző modellje, az Ascend 910B szintén népszerű a kínai cégek körében, és a Huawei úgy gondolja, teljesítményében sem marad el az Nvidia A100-as chipektől. Ráadásul a kínai nyelvi modellek nagy része már ezen a platformon fut.

- Hirdetés -

Hamarosan piacra kerül a Huawei chipje

A Huawei azt tervezi, hogy 2024 októberében megkezdi az új chipek szállítását az ügyfeleknek. A hírek szerint már most 70 ezer darabra van megrendelés, ami nagyjából kétmilliárd dolláros értéket képvisel. Miközben a vállalat meglehetősen titokzatos a chipfejlesztési folyamataival kapcsolatban, az amerikai exporttilalom nyomása alatt egyre inkább saját fejlesztésű processzoraival igyekszik betölteni a kínai piaci űrt. Kína pedig az Nvidia harmadik legnagyobb piaca volt az előző pénzügyi évben, ami azt jelzi, hogy hatalmas kereslet van az országban a fejlett félvezetőkre.

Az Nvidia ugyan próbált utakat találni az amerikai szankciók megkerülésére az A800 és H800 chipekkel, ám Washington később ezeket a modelleket is betiltotta. Mindazonáltal a kínai vállalatok továbbra is hozzájutnak a processzorokhoz alternatív csatornákon keresztül, és a feketepiacon is felbukkannak. A cég nem kívánja feladni a kínai piacot: idén több mint egymillió H20 GPU-t szállít Kínába, szóval a verseny korántsem ért véget, és a piaci kereslet csak tovább növekszik.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

NEW technology