Az LG a berlini IFA-n mutatja be új Therma V™ R290 Monobloc hőszivattyúit
A termékcsalád kis és közepes kapacitású készülékekkel egészül ki, az európai háztartásokat célozva
Az LG Electornics a berlini IFA kiállításon, 2024. szeptember 6-10. között mutatja be a Therma V™ R290 Monobloc levegő-víz hőszivattyú-termékcsaládjának 7 és 9 kW teljesítményű, új tagjait. A nagyobb kapacitású (12, 14 és 16 kW) készülékek tavalyi, szintén az IFA-n történt sikeres debütálását követően az új Therma V modellek továbbfejlesztett kompresszorral, illetve még kifinomultabb, a környezetbe harmonikusan illeszkedő formatervvel érkeznek.
A közel nulla energiaigényű épületekre (Nearly-Zero Energy Buildings; NZEB) vonatkozó szabványok Európa-szerte történő kötelező bevezetése[1] nyomán egyre népszerűbb megoldásnak számítanak a levegő-víz hőszivattyúk, hiszen egyrészt segítenek hozzájárulni a karbonkibocsátás csökkentéséhez, másrészt hozzájárulnak az energiaellátás körüli bizonytalanságok kezeléséhez. Az új építésű ingatlanokhoz a közepes és kis kapacitású modellek jobban illeszkednek, ezért az LG új 7 és 9 kW-os készülékei ideálisak az európai piac számára. Mindemellett az LG Frankfurtban egy olyan kutató-fejlesztő laboratóriumot hoz létre, amely kifejezetten az Európa eltérő lokális klímaviszonyaira szabott, nagy hatékonyságú HVAC (vagyis fűtő, szellőztető és légkondicionáló) megoldások fejlesztését végzi.
Rendkívül hatékony működés
Az egyre szigorodó F-gáz-előírásokkal[2] és azokkal az európai célkitűzésekkel összhangban, amelyek a hagyományos kazánokat levegő-víz hőszivattyúkkal váltanák le, az LG Therma V R290 Monobloc készülékekben R290 hűtőközeget használ. Ez a természetes eredetű gáz (propán) csupán 3-as GWP-értékkel (globális felmelegedési potenciál) bír, ami a fűtőberendezésekben általánosan alkalmazott hűtőközegek GWP-értékénél jóval alacsonyabb. Az LG megoldásai A+++ energetikai osztályba tartoznak[3], széndioxid-kibocsátásuk pedig akár 79 százalékkal kisebb lehet, mint egy hagyományos kazáné – ez annak köszönhető, hogy a levegő hőenergiáját hasznosítják[4]. A Therma V-re való átállással jelentősen javítható a háztartások energiahatékonysága[5].
A legújabb Therma V levegő-víz hőszivattyúkat továbbfejlesztett kompresszorral szerelték fel annak érdekében, hogy még magasabb szintű energiahatékonyságot és teljesítményt érjen el, hidegebb időjárási körülmények között is. A kompressziós nyomás csökkentésével még stabilabb működést és még kisebb energiafogyasztást sikerült elérni, miközben a rendszer még -15 Celsius fokos külső hőmérséklet esetén is képes akár 75 fokos vizet előállítani.
A teljesen új kompresszornak köszönhetően mindkét modellt rendkívül csendes működés jellemzi: a 7 kW-os 49 dB(A), a 9 kW-os 50 dB(A) zajkibocsátással üzemel[6][7]. Az LG átmenőtengelyes megoldása nagyobb stabilitást és kisebb súrlódást eredményez, ami a zaj és a rezgés minimalizálásában testesül meg, különösen részterhelés esetén. Mindemellett a továbbfejlesztett biomimetikus innovációk is hozzájárulnak a ventilátor csendes működéséhez.
Még kifinomultabb formaterv
A Therma V R290 Monobloc elegáns, egyventilátoros kialakítással rendelkezik, amely könnyen illeszkedik a különböző lakásdizájnokhoz, illetve az épületek külső képéhez. Az LG legújabb levegő-víz hőszivattyú-megoldásának külső burkolata kifinomult fekete tónust kapott, amely bármilyen színhez passzol, míg a készülék rácsa jellegzetes hullámmintát és visszafogott sötétszürke kivitelt kapott. Kompakt kialakításának köszönhetően a legtöbb ablak alatt elhelyezhető anélkül, hogy akadályozná a kilátást, így praktikus és esztétikus kiegészítője lehet bármely ingatlannak.
Egyszerű és okos integráció
Az LG új levegő-víz hőszivattyúit úgy tervezték, hogy az egyszerűsített telepítés, a fokozott rugalmasság és a különféle telepítési környezetekhez szabott opciók – vezérlő és beltéri egységek – révén a különböző gépészeti kialakításokkal zökkenőmentesen integrálhatóak legyenek. Az áramvonalas kialakítás hatékonyabb, problémamentes üzembe helyezést garantál, míg a vállalat Building Energy Control (BECON) felhője lehetővé teszi, hogy a telepítő vagy a szervizpartner távolról frissítse a firmware-t, időt és energiát megtakarítva[8]. Emellett az új modellek az LG ThinQ™ alkalmazása révén egyszerű és kényelmes vezérlést és energiamonitoringot kínálnak, ezzel pedig az energiatároló rendszerrel (ESS) együtt egy integrált otthoni energiaplatformot (Home Energy Platformot) hoznak létre.
„Az LG legújabb Therma V R290 Monobloc termékcsaládja szélesebb teljesítmény-választékot kínál az európai piac számára, miközben fokozott teljesítményt és nagyobb felhasználói kényelmet biztosít” – mondta Lyu Jae-cheol, az LG Electronics háztartásigép-üzletágának elnöke. „Az LG továbbra is kihasználja versenyképességét a nagy hatékonyságú energiatechnológiák és a kulcsfontosságú alkatrészmegoldások terén, hogy a regionális igényekre szabott termékcsaládot kínáljon.”
A látogatók szeptember 6. és 10. között, az LG kiállítási standján (18. csarnok, Messe Berlin), fedezhetik fel a vállalat legújabb energiahatékony innovációit.
[1] Az Európai Bizottság döntése értelmében 2020 óta minden, az EU-ban épült új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie (energy.ec.europa.eu/topics/energy-efficiency/energy-efficient-buildings/nearly-zero-energy-and-zero-emission-buildings_en).
[2] Az R290 hűtőközeg megfelel a felülvizsgált F-gáz-szabályoknak, amelyek 2027-től kezdve megtiltják a 150 vagy nagyobb GWP-értékű HFC hűtőközegek alkalmazását.
[3] Az EN 14825 számú Európai Bizottsági szabályozással összhangban A+++ a szezonális helyiségfűtési hatékonyság 35 Celsius fokos előremenő hőmérséklét (AWT) mellett, illetve A+++ 55 Celsius fokos AWT mellett.
[4] Ez a szimulációs eredmény az átlagos éghajlat és alacsony hőmérséklet (35 Celsius fok) körülményein alapul, és eltérhet a tényleges értékektől, mivel különböző feltevéseket használtak. A szén-dioxid-kibocsátási arányokat kizárólag az LG THERMA V R290 Monobloc 9 kW-os helyiségfűtésre számították ki. Az összehasonlításban szereplő kazán egy átlagos kondenzációs kazán, márkája nem releváns, és az éves energiafogyasztása terén pedig az feltételezés, hogy az LG THERMA V R290 Monobloc 9 kW-os kazánnal azonos éves fűtési igényt fedez. Az éves CO2-kibocsátást az éves energiafogyasztás és az EU energiaágazatának 2023-as szén-dioxid-intenzitása alapján szimulálták, a gázkazán CO2-kibocsátásának kiszámításához pedig 56,1 t-CO2/TJ értéket vettek figyelembe.
[5] Az új Therma V Monobloc akár 5,2 szezonális teljesítménytényezőt (SCOP) is produkálhat, átlagos éghajlati és alacsony hőmérsékleten (35 Celsius fok) mért körülmények között. Az SCOP az EN14825 szabványon alapul, és a tényleges hatékonyság a konkrét telepítési és üzemeltetési körülményektől függően változhat.
[6] A 49-50 dB(A) zajszint általában csendesnek számít. A suttogás kb. 25 dB(A), egy normál beszélgetés kb. 60 dB(A), egy háztartási hűtőszekrény pedig általában kb. 50 dB(A) hangerővel működik. (noiseawareness.org/info-center/common-noise-levels/).
[7] A tényleges zajszint a használati környezettől függően változhat.
[8] A Home Energy Platformot alkotó termékeket, mint például az energiatároló rendszert, a napelemeket és BECON-t külön-külön értékesítik. A termékek elérhetősége régiónként eltérő lehet.