Brutálisan nő az energiaigényünk – AI és hűtés kell, hogy elég legyen mindenkinek
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) új jelentése szerint az elektromos áram iránti globális kereslet növekedése 2024-ben és 2025-ben az elmúlt 20 év legmagasabb szintjét is elérheti. A riport alapján a növekedést számos tényező hajtja, beleértve sok régió erős gazdasági tevékenységét, a közlekedési és energiarendszerek további villamosítását, valamint az intenzív hőhullámokból fakadó hűtési igényt.
Az IEA előrejelzései szerint az elektromos áram iránti globális kereslet 2024-ben körülbelül négy százalékkal fog növekedni – szemben a 2023-as 2,5 százalékkal. Az IEA szerint ez az éves növekedési ráta a legmagasabb lesz 2007 óta, leszámítva a pénzügyi világválság és a COVID-19 járvány utáni rendkívüli fellendüléseket. Az emelkedő trend 2025-ben is folytatódik, amikorra körülbelül négyszázalékos növekedés várható.
„Az elektromos áram iránti globális kereslet növekedése az idei és a következő évben az elmúlt két évtized leggyorsabbjai közé tartozik majd, ami rámutat az elektromos áram egyre növekvő gazdasági szerepére, valamint a súlyos hőhullámok hatásaira” – magyarázta Keisuke Sadamori, az IEA Energia Piacok és Biztonság igazgatója.
A megújuló energiaforrások bővítése
A jelentés szerint a megújuló energiaforrások térnyerése jelentős mértékben hozzájárul az elektromos áram iránti megnövekedett kereslet kielégítéséhez. Az IEA szerint csak a napelemek az elektromos áram iránti kereslet növekedésének körülbelül felét fedezhetik 2024-25-ben, míg a nap- és szélenergia kombinációja akár a növekedés háromnegyedére is elég lehet.
A megújuló energiaforrások részesedése a világ áramellátásában a 2023-as 30 százalékról 2025-re 35 százalékra emelkedik.
„Örvendetes látni, hogy a tiszta energia részesedése az elektromos energiamixben tovább növekszik, de ez sokkal gyorsabban kell, hogy megtörténjen ahhoz, hogy elérjük a nemzetközi energia- és klímacélokat” – húzta alá Sadamori. „Kulcsfontosságú ugyanakkor a hálózatok bővítése és megerősítése, hogy biztonságos és megbízható elektromosáram-ellátást biztosítsunk a polgárok számára, valamint magasabb energiahatékonysági szabványok bevezetése a megnövekedett hűtési igények hatásainak csökkentése érdekében.”
Az adatközpontok villamosenergia-igénye körüli bizonytalanságokat a jelentés külön is kiemeli, megemlítve a telepítés ütemét, az AI terjedését és az energiahatékonyság javításának lehetőségeit. Az IEA szerint az adatközponti szektor villamosenergia-igényének nagyobb átláthatósága elengedhetetlen ahhoz, hogy helyesen azonosítsuk a múltban elindult fejlődést és jobban megértsük a jövő trendjeit.
A jelentés egyértelművé teszi, hogy a villamosenergia-igény növekedése új kihívásokat jelent mind termelési, mind elosztási oldalon – különösen a megújuló energiaforrások integrációjának szükségessége és az adatközpontok növekvő energiaigénye miatt. Az IEA szerint a technológiai és infrastrukturális fejlesztések létfontosságúak lesznek a jövőbeni energiaellátás biztosítása érdekében.
Gábor János, NEW technology