Homokba rejtett energia: óriási innováció a fenntartható energiatárolásban
A Polar Night Energy vállalat ipari méretű homokakkumulátoron dolgozik, ami a dél-finnországi Pornainen városában épül. Az innovatív megoldás különlegessége az, hogy a tároló alapanyagát nem homok, hanem zúzott zsírkő adja, amit egy közeli gyár hulladékából nyernek ki.
A projekt a Loviisan Lämpö távfűtési hálózatához biztosít hőenergiát, és a Tulikivi cég kandallógyártásából származó zúzott zsírkövet használja alapanyagként. A zsírkő, amelyet Finnországban főleg Észak-Karéliában és Kainuuban bányásznak, kiváló hővezető és sokáig meg is tartja a hőt, így hatékony és fenntartható energiaforrás. A projekt során a Tulikivi és a Polar Night Energy közös kutatásai azt is megerősítették, hogy a zúzott zsírkő alkalmas a homokakkumulátorban történő használatra.
A cégek közleménye szerint az akkumulátor 13 méter magas, 15 méter széles és összesen kétezer tonna zsírkővel töltötték fel. Ez nagyjából ezer, zsírkőből készült kandalló súlyának felel meg. A tároló 1 megawatt teljesítményű, és 100 megawattóra energia tárolására képes.
Az innováció csökkenti a fosszilis tüzelőanyagok iránti igényt, mivel a rendszer teljes mértékben elektromos árammal működik, kiküszöbölve az üzemanyag-szállítás szükségességét. Mikko Paajanen, a Loviisan Lämpö vezérigazgatója szerint: „A homokakkumulátor jelentősen csökkenti a hálózatunkban felhasznált égésalapú energia mennyiségét, és a Tulikivivel való együttműködés révén egy fontos körforgásos gazdasági aspektust ad a projektnek.”
A homokakkumulátor az előzetes tervek szerint 2025-ben kezdi meg működését, és olyan közösségeket lát majd el hőenergiával, mint Pornainen, Pukkila és Loviisa. Az elképzelés nemcsak a helyi energiahatékonyságot javítja, hanem hozzájárul a hulladék csökkentéséhez is. Az egykor hulladéknak számító zsírkő most értékes erőforrásként jelenik meg, csökkentve az új anyagok kitermelésének szükségességét.
„A körforgásos gazdaság alapelvei arra ösztönzik a bányászati ipart, hogy új megoldásokat keressen. Már elkezdtük újrahasznosított kerámiák alkalmazását kandallóink gyártásában, és a homokakkumulátor projekt is remek példa az ilyen innovatív gondolkodásra” – méltatta a kutatás eredményeit Heikki Vauhkonen, a Tulikivi vezérigazgatója.
Gábor János, NEW technology