Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Jelentősen javítja az épületek energiahatékonyságát az Energy Hub

Fél év alatt 15 százalékos csökkenés egy 600 éves épület energiafelhasználásában – ez is lehetséges a Schneider Electric EcoStruxure Energy Hub megoldásával, ami új szintre emeli az ingatlanok hatékony üzemeltetését. Az épületek a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy 40 százalékát adják, így nemcsak a költségek, de a klímavédelem szempontjából is kulcskérdés, hogy mennyire tudjuk „zöldíteni” azokat.

Pár hónap alatt 8-9-szeresére emelkedő áramköltségek – ez adta meg az utolsó lökést a mintegy 600 éves épületben működő, a franciaországi Chartres-ban talál-ható Grand Monarque szálloda tulajdonosai számára, hogy lépjenek és megoldást keressenek arra, hogyan lehet energiahatékonyabban üzemeltetni a patinás, sokat látott hotelt. Az épületben már a 17. század első felétől fogadó működött, majd postaállomásként szolgált a 18. században, napjainkban pedig az egyik leg-elegánsabb szálloda a térségben, ami többek között az 1700-as évek elejét idézően berendezett szobákkal is várja a vendégeket. A globális gazdasági nehézségek és a geopolitikai hatások miatt azonban a tulajdonosok azzal szembesültek, hogy hónapról hónapra látványosan emelkedni kezdtek az energiaköltségeik.

15 SZÁZALÉKOS CSÖKKENÉS

- Hirdetés -

A hotel tulajdonosai számára nem volt idegen a klíma-barát gondolkodás, hosszú ideje rendelkeztek EcoCert tanúsítvánnyal, illetve a fenntartható szálláshelyek és éttermek számára odaítélt Green Key jelöléssel. Emellett egy energiaauditot is megvalósítottak, hogy egy átfogó elemzéssel meghatározzák, hogyan optimalizálhatják működési költségeiket és csökkenthetik jelentősen környezeti hatásaikat. Komoly kihívást jelentett számukra, hogy nem volt átlátható, hol és hogyan fogyasztottak energiát az épületben.

A tulajdonosok megoldás után néztek és ekkor találkoztak a Schneider Electric egyik partnerével, aki felhívta a figyelmüket az EcoStruxure Energy Hub kínálta lehetőségekre. Az Energy Hub egy IoT-alapú, szolgáltatásként kínált szoftver, amely lényegesen leegyszerűsíti az épületek energiahasználatának felügyeletét és optimalizálását.

Ezt az energiamenedzsment rendszert a Schneider Electric a közepes méretű épületekre fejlesztette ki, mint amilyen a Grand Monarque hotel is. Gyors, zökkenőmentes telepítés után, egy nap alatt már működőképes is volt a rendszer és biztosította a valós idejű energiafogyasztási adatokhoz való hozzáférést a szálloda üzemeltetői számára, akik a Schneider Electric szakértői csapatával értékelték ki az információkat, hogy pontos képet alkothassanak az energiafogyasztási szokásaikról és meghatározhassák azokat a pontokat, ahol érdemes beavatkozni.

Az eredmények alapján elvégzett energiaoptimalizálási lépések hatása gyorsan érezhető volt, hiszen az EcoStruxure Energy Hub segítségével az első hat hónapban 15 százalékos energiaköltség-megtakarítást értek el. A jövőben a Grand Monarque-ban olyan szerkezeti fejlesztéseket terveznek, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy megfeleljenek a legszigorúbb szabályozási elvárásoknak is, és 2030-ig legalább 30 százalékkal visszafogják az energiafogyasztásukat.

ÁTLÁTHATÓ ENERGIAFELHASZNÁLÁS

Mivel az épületek a globális CO2-kibocsátás mintegy 40 százalékát adják, nem csupán a költségek csökkentése, hanem a klímavédelmi célok elérése érdekében is kulcsfontosságú azok energiahatékonyságának növelése, amihez elengedhetetlen az energiafelhasználás valós idejű nyomon követése. Ennek ellenére az ingatlanokban található elektromos eszközök túlnyomótöbbsége nem rendelkezik kommunikációs hálózati kapcsolattal, így nem is állnak rendelkezésre információk a fogyasztási jellemzőikről, ami azt jelenti, hogy az adott létesítmény üzemeltetői sem rendelkeznek átfogó képpel arról, hogy az egyes berendezések mennyire működnek hatékonyan. Ez, valamint a munkaerőpiaci folyamatok miatt fellépő szakemberhiány együtt azt eredményezik, hogy az üzemeltetők még ha akarnának is, nehezen tudnának részletes terveket készíteni és megfelelő intézkedéseket tenni a nettó zéró kibocsátás elérése érdekében.

A Schneider Electric által kifejlesztett EcoStruxure Energy Hub segít megoldani ezt a problémát azáltal, hogy átláthatóságot biztosít az energiafelhasználás, a költségek és a teljesítmény tekintetében, valamint energiatakarékossági ajánlásokat tesz – mindezt egy egyszerűen telepíthető, konfigurálható és használható csomagban, amely emberi léptékűvé teszi az energia-gazdálkodási feladatokat,  akár csak a személyes pénz-ügyek mobilalkalmazással történő kezelése.

A Schneider Electric szakemberei a cég fenntarthatósági víziója és a jövő épületeivel szembeni elvárások alapján tervezték meg az EcoStruxure Energy Hubot, amely képes kiszolgálni az energiagazdálkodás szempontjából különböző érettségi szinten lévő épületek üzemeltetőinek igényeit. A rendszer támogatja az épületenergetikai szabályoknak való megfelelést, és átláthatóságot teremt az energiahatékony és fenntartható viselkedés ösztönzése érdekében. Az energetikai megfelelési adatokon, valamint az elektromos elosztás felügyeletén és a riasztáson túlmenően az új fejlesztések lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy az energiafelhasználást és a költségeket az épület bérlőihez rendeljék, ezzel elő-segítve az energiafelhasználás elszámoltathatóságát és a megtakarításokat. A beépített analitikai lehetőségek felhasználásával az üzemeltetők feltárhatják az energiaveszteséget okozó kritikus pontokat, pontosan követhetik a berendezések teljesítményét és energiamegtakarítási tippeket is kaphatnak. Az EcoStruxure Energy Hub támogatja az épületek folyamatos energiahatékonysági fejlesztését anélkül, hogy drága és bonyolult helyszíni automatizálási rendszerekre kellene költeniük az üzemeltetőknek.

FELÚJÍTÁSI FORGATÓKÖNYVEK

A Schneider Electric három forgatókönyvet is felvázolt az ingatlanok felújításához, amelyek eltérő szintű beavatkozással és ebből adódóan megtérüléssel járnak, azonban alapjait képezhetik a fenntartható épületfelújítást célzó stratégiának. Az első kategóriát a jogszabályi megfelelést és az energiahatékonyság gyors növelését célzó, kisebb beavatkozások jelentik. Ez olyan épületeknél ajánlott, amelyekben a főbb rendszerek frissítése a közelmúltban történt meg és minimális beavatkozásra van szükségük a meglévő rendszerek optimalizálásához. Az ilyen jellegű modernizálás akár 45 százalékos csökkenést hozhat az energiafelhasználásban és az üzemeltetéshez kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátásban.

A második kategóriába tartozó felújítások már a piaci versenyképesség megtartását is támogatják. Az ilyen jellegű beavatkozások a régebbi rendszerekkel rendelkező épületek esetében ideálisak, és bár magasabb szintű beruházásokkal járnak és átmenetileg nagyobb hatással vannak az ingatlant használókra, hosszabb távon nagyon komoly, akár 85 százalékos megtakarítást is hozhatnak energiafel-használásban és a szén-dioxid-kibocsátásban. A harmadik kategóriába tartozó, átfogó felújítások révén az épületek a lehető leggyorsabban közelítenek a nettó zéró kibocsátás eléréséhez, ami például a rendkívül kompetitív piacokon jöhet jól az ingatlanok tulajdonosai számára.

se.com/hu

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

NEW technology