Kikövezett úton a fenntartható gyártástechnológiák felé
Képzelje el, hogy egyszerre csökkenti költségeit és mérsékli üvegházhatású kibocsátásait! A fenntarthatósággal csökkenthető a gyárban keletkező hulladék mennyisége, energiát spórolhat vele, és magáénak tudhatja a tudatos fémjelzést – ezek összessége pedig érzékelhetően előtérbe került a gyártóipar szereplőinek prioritási listáján. Azonban a fenntarthatóság elérése nem varázsütésre történik! Szakértelmet, kezdeti befektetéseket és hosszú távra meghatározott stratégiát igényel. Ennek szellemében az Industry Today pontokba szedte a változtatáshoz szükséges, fontosabb lépéseket.
A zöldítés kihívásai
Növekvő üzemeltetési költségek: Egyre drágul az áram, a földgáz és a víz. Ezek azok a tételek, amelyeken a gyártók nem spórolhatnak, azaz – önhibájukon kívül – nőnek a kiadásaik, velük pedig az üvegházhatásúgáz-kibocsátás is.
Egyre égetőbb a fenntarthatósági célok elérése: Az iparág kulcsszereplői olyan ambiciózus célokat fogalmaztak meg, mint például a 2050-re meghatározott karbonsemlegesség elérése. Ez új, ismeretlen kihívások elé állítja a gyártókat.
Le az elavult technológiával: Bizonyos kazánok, hűtők és más, komplex rendszerek elengedhetetlenek egyes gyártási folyamatokhoz. A modern berendezésekbe invesztálás, majd azok rendszeres karbantartása csökkenti a leállásokat és a hatékonysági problémák kockázatát.
A gyártási folyamatok leggyakoribb buktatói
Halogatás: A fenntarthatósági projekteket előszeretettel halogatják, hiszen azoknak lassú a megtérülése. A költségcsökkentési intézkedések és a szakértelem hiánya egyaránt hozzájárul, hogy kevesek kezelnek ilyen projekteket.
„Bírja az még” mentalitás: A gyáregységek üzemeltetői gyakran büszkék arra, hogy annak ellenére „életben tartanak” még működő berendezéseket, hogy azok nem hatékonyak. Az Energy-as-a-Service (EaaS) finanszírozást biztosít újabb, hatékonyabb technológiák beszerzésére, megszüntetve a „bírja az még” gondolkodást.
Profitorientáltság priorizálása: A gyártók gyakran a profitra és a költségekre fókuszálnak. Ezzel szemben érdemesebb lenne a fenntarthatósági mutatóknak nagyobb szerepet szentelni a kapcsolódó döntéshozatali mechanizmusokban.
Fenntarthatósági megoldások
Külső finanszírozás bevonása: Érdemes külső segítségben, például egy harmadik fél EaaS szolgáltató bevonásában gondolkodni. Ez ugyanis új, korábban kiaknázatlan finanszírozási megoldásokat nyithat, racionalizálva az elkerülhetetlen kiadásokat.
Az új norma: A fenntartható gyártás olyan folyamatok katalizátora, amelyek megérik a befektetett erőfeszítéseket. Javítsa folyamatait, frissítse berendezéseit, és a hatékonyság eddig ismeretlen dimenziója tárul fel saját egységében – zárja rövid útmutatóját Don Lanham, a Redaptive fenntarthatósági programjainak vezetője, a fenntartható berendezések finanszírozási és telepítési szakértője.
Vörös István, NEW technology