Okosmegoldással csökkentenék a hálózati túlterhelést Hollandiában
Közösen indít kísérleti projektet a hollandiai Arnhemben a Zonneplan energiaipari vállalat és a Liander hálózatüzemeltető a túlterhelés csökkentésére. Az említett rendszer automatizált, és szoftveralapú vezérléssel kezeli a napelemeket, töltőállomásokat és otthoni akkumulátorokat, hogy mérsékelje a helyi hálózatra nehezedő nyomást – áll az Industrial News portálon.
Pilot projekt indult
„A napelemek fontossága vitathatatlan, de csúcsidőszakokban túlterhelhetik az elektromos hálózatot. Powerplay platformunk – felesleg esetén – automatikusan tárolja az energiát az otthoni akkumulátorokban, és ha kell, ideiglenesen akár ki is tudja kapcsolni a napelemeket. Az így tárolt energia a kevésbé terhelt időszakokban könnyen visszatermelhető a hálózatba. Mindez automatikusan történik, mindennemű felhasználói beavatkozás nélkül”, ismertette az októberben indult és november végéig tartó projekt lényegét Jochem van Vuren, a Zonneplan részlegvezetője.
Először Arnhemben
A Liander közleménye szerint elkerülhetetlenné vált az elektromos hálózat bővítése a növekvő napelem-, elektromosautó- és hőszivattyú-használat miatt. A hálózat megerősítése azonban hosszan tartó és többlépcsős folyamat, amely rugalmasságot igényel. Ezért érdemes kiaknázni a rendelkezésre álló okosmegoldásokban rejlő lehetőséget.
„Jelenleg azt vizsgáljuk, hogyan kivitelezhető az elektromos hálózat felhasználóbarát és megfizethető módon történő tehermentesítése. A Zonneplan ügyfelei már használják az automatizált eszközöket”, mondja Gilbert de Graaf, a Liander piacszolgáltatási igazgatója.
A projektben résztvevő arnhemi városrészek lakosságának jó része rendelkezik otthoni akkumulátorokkal vagy napelemekkel, amelyeket a Zonneplan vezérelhet. Az illetékes háztartások így már részesülhetnek az eszközeik rugalmas használatáért járó kompenzációban, a Liander pedig kiegyenlíti a hálózati túlterhelés megelőzése okán esetlegesen mutatkozó bevételkiesést.
A jövő az okosmegoldásé?
„Ha ügyesen menedzseljük a csúcsidőszakokat, akkor a jelenleg rendelkezésre álló okosmegoldásokkal racionalizálható az egyes régiók elektromos hálózatának bővítése”, tette hozzá de Graaf. A kísérleti fázis zárását követően a Zonneplan és a Liander értékeli az eredményeket és további lépéseket határoz meg más területeken is.
Vörös István, NEW technology