Szélenergiát termelhetnek a drónok is – ezzel a megoldással
Forradalmi légi szélenergia-rendszer (AWES) fejlesztésébe fogott a Bristoli Egyetem. A Dr. Duc H. Nguyen repülésdinamikai és -irányítási professzor vezetésével zajló projektet jelentős, 375 ezer fontos (több mint 170 millió forintos) támogatásban részesítette a brit Mérnöki és Fizikai Tudományos Kutatási Tanács (EPSRC) – jelentette a The Engineer.
Az egyetemen fejlesztett AWES egy földi állomáshoz kapcsolt drónt használ arra, hogy a hagyományos szélturbináknál nagyobb magasságban termeljen szélenergiát. A nagy szél gyakorlatilag automatikusan húzza el a drónt a földi állomástól, és ez az erőhatás odalent meghajt egy generátort, ami áramot termel. A kutatócsoport szerint ez a technológia hasznos lehet akár az Egyesült Királyság, akár más ország energiaágazatában, mivel csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, rugalmasabbá teszi a tengeri és szárazföldi üzemeltetést, illetve növeli a távoli területeken történő működés képességét.
Ahhoz, hogy a lehető legtöbb energiát termelhesse, az AWES-nek bonyolult mintázatokban kell repülnie, miközben erős aerodinamikai erőknek van kitéve. Ez az elrendezés egy összetett rendszert hoz létre, amelynek kényes kezelési jellemzői vannak.
„A légi szélenergia óriási potenciállal rendelkezik: 2050-re várhatóan évi 70 milliárd euró (27.160 milliárd forint) értékű villamos energiát termel majd” – állítja Dr. Nguyen. „Ez azonban még mindig csak egy feltörekvő technológia, és eddig sok esetben csak komoly kompromisszumok árán valósult meg, például úgy, hogy az új konstrukciókat csak gyors tesztrepüléseken vetették be, még az előtt, hogy a repülési jellemzőiket teljesen megismerték volna. Ez megakadályozta, hogy számos AWES-prototípus teljes kapacitást érjen el működés közben, ami a program korai befejezéséhez és a kereskedelmi forgalomba hozatal akadályozásához vezetett.”
A bristoli projekt célja az, hogy a meglévő technikákat bifurkációs módszerekkel váltsák fel, ami az új AWES esetében jelentős költségmegtakarítást és jobb teljesítményt jelentene. Ez végső soron közelebb vinné a technológiát a piacra lépéshez – vezette le Dr. Nguyen, akinek most induló projektje az EPSRC finanszírozás mellett a norvég Kitemill startuppal és a madridi III. Károly Egyetemmel való együttműködésből is profitál.
Gábor János, Okosipar.hu