Világszenzáció az első négylábú robot, ami teljesítette a maratont
Egy dél-koreai fejlesztésű négylábú robot, a RAIBO2 történelmet írt azzal, hogy a világon első ilyen eszközként teljesítette a teljes maratoni távot. A KAIST (Koreai Fejlett Tudományos és Technológiai Intézet) kutatói által épített robot a 22. Sangju Dried-Persimmon Maratonon vett részt Észak-Kjongszang tartományban, és lenyűgöző idővel, 4 óra 19 perc 52 másodperc alatt ért célba.
Az intézet közleménye szerint RAIBO2 nemcsak gyors volt: a teljes távot egyetlen akkumulátortöltéssel tette meg, ami új mércét állít a robottechnológia számára. Ez az eredmény jól példázza, hogy a modern négylábú robotok már nemcsak laboratóriumi környezetben, hanem valós körülmények között is kimagasló teljesítményre képesek. „A maraton során bebizonyítottuk, hogy a RAIBO2 stabil gyaloglási teljesítményével olyan szolgáltatásokat is megbízhatóan végezhet, mint a városi kézbesítés vagy a járőrözés” – mondta Choongin Lee, a KAIST kutatásban résztvevő PhD-hallgatója.
A maraton különösen nehéz terepen zajlott, két jelentős, 50 méteres emelkedővel. A kutatók egy megerősítéses tanulási algoritmust használtak a robot vezérléséhez, amelyet a RaiSim nevű szimulált környezetben képeztek ki. Ez a rendszer lehetővé tette, hogy a RAIBO2 különböző terepeken – például lejtőkön, lépcsőkön és jeges úton – is stabilan működjön. A robot innovatív ízületi mechanizmusa a lefelé vezető lejtőkön energiát nyert vissza, ami ellensúlyozta az emelkedők energiaigényét, és javította az összhatékonyságot.
Technológiai fejlesztések és jövőbeli tervek
A RAIBO2 elődje, a RAIBO1, még nem volt képes ilyen teljesítményre, viszont az új verzió már integrált motorvezérlő áramköröket kapott, a közvetlenebb és hatékonyabb motorvezérlés érdekében. Ez nemcsak energiatakarékosabbá, hanem stabilabbá is tette a robot mozgását, amit a kutatók a RAION Robotics céggel közösen dolgoztak ki. A technológia lehetőséget teremt a négylábú robotok szélesebb körű alkalmazására, például katasztrófaelhárításban és megfigyelésben.
„A következő kutatásainkban autonóm navigációs funkciókat adunk a RAIBO-hoz, és arra törekszünk, hogy a világ legjobb gyaloglási teljesítményét érjük el hegyvidéki és katasztrófahelyzetekben” – mondta Lee. A technológia ilyen típusú felhasználása a jövőben jelentősen javíthatja nagy események lebonyolítását és új lehetőségeket nyithat a robotikai kutatások terén. A RAIBO2 sikere azt mutatja, hogy a robotok már nemcsak a laboratóriumban, hanem a valós világban is megállják a helyüket.
Gábor János, NEW technology