Csúcs kameracsaládot dobtak piacra autonóm robotokhoz
A Stereolabs termékportfóliót jelentetett meg ZED-X néven: a sztereó kamerák bel- és kültéri környezetekben működő robotok szemivé válhatnak, sőt, önálló navigációs és akadályérzékelési képességekkel rendelkeznek – állítja a The Robot Report. A ZED-X-ekről megjelent információk alapján a gyártó főleg mezőgazdasági, építőipari, logisztikai és utolsó mérföldes szállításban érdekelt ügyfeleknek készítette a robotkamerát.
A ZED-X IP66 besorolású alumínium burkolattal, GMSL2 csatlakozással és natív többkamerás szinkronizálással rendelkezik. December első napjaitól kezdve máris kétféle kivitelben kapható: ZED-X és ZED-X Mini. Bár nem teljesen egyértelmű, hogy a két típus között mi a különbség (nyilván a konkrét cél határozza meg, hogy a szakemberek melyiket javasolják), a sztereó kamerák 0,2-20 méteres tartományban biztosítanak 3D-s érzékelést a navigációhoz, míg a közelebbi, 0,08-12,5 méteres zónában tárgyfelismerésre is képesek – az alapfolyamatok automatizálása mellett.
Az eszközök 1920×1200-as RGB-érzékelőt, akár 120 fps renderelési képességet, három mikrométeres pixelméretet kaptak, és ezt a minőséget gyenge fényviszonyok mellett is hozzák, míg a beépített IMU egy 16 bites digitális triaxiális gyorsulásmérő és egy szintén 16 bites digitális triaxiális giroszkóp munkáját kombinálja, a mozgás lehető legpontosabb észlelésére és az orientáció mérésére.
A Stereolabs közölte: a kamerák biztonságos GMSL2 kapcsolatot használnak a nagy sebességű videó adatátvitelhez, és egy mesterségesintelligencia-átjáró segítségével akár 6 GB/s sebességgel tudják küldeni-fogadni az adatokat. A vállalat szerint a nagy méretű robotok esetében további kamerák helyezhetők el az átjárótól távolabb, kb. 15 méteres távolságra, de az alacsonyabb késleltetés ennek ellenére is megmarad, sőt, kevesebb energiával és magasabb képfrekvenciával dolgozik, mint egy EMI nélküli USB 3.0 porton történő csatlakozás.
Egyetlen hátránya talán a platformfüggetlenség viszonylagos hiánya, hiszen nVidia Jetson AGX Orin szuperszámítógépre optimalizált eszközökről van szó, viszont érdemes lehet beruházni rá, mivel egy ilyen modul rögtön négy ZED-X kamerát vezérelhet, ami így már csökkenti a költségeket, a tömeget és a fedélzeten elfoglalt helyigényt. A kamerákkal egy időben egyébként megjelentettek egy többkamerás felügyeleti platformot is ZED Hub néven, illetve hozzá a már ismert ZED SDK 4.0-t, amelyek kombinációjával gyakorlatilag megoldható a 360 fokos térlátás, ezáltal pedig a biztonságos navigáció. A felszerelésnek köszönhetően egyébként és nyilván automatikusan egyesíthetők is a különböző kamerák adatai.
„A robotoknak napjainkban már kifejezetten zord környezetben kell navigálniuk és reagálniuk. Egy megfizethető, ipari minőségű térlátást és 3D érzékelést biztosító megoldás kiépítése kritikus fontossággal bírhat a következő generációs robotika és intelligens analitika gyártási szintű bevezetéséhez” – magyarázta Cecile Schmollgruber, a Stereolabs vezérigazgatója. „Kamera alapú megoldásunk drámaian leegyszerűsíti a 360 fokos térérzékelést, és olyan eszközök ökoszisztémáját támogatja, amelyek integrálják és vezérlik azokat” – fűzte hozzá, megjegyezve, hogy ilyen áron nagyon érdemes 3D látással felvértezni a gépeinket.
A ZED-X és a ZED-X Mini előrendelési státuszban 599 és 549 dolláros (234, illetve 214 ezer forintos) árban kapható, és már elérhető hozzájuk a ZED SDK 4.0, valamint a ZED Hub kezelőszoftver is.
Gábor János, NEW technology