2 év alatt 100 ember 10 évnyi munkáját végezte el a gyomirtó robot
A mesterséges intelligenciával vezérelt mezőgazdasági megoldások piacvezető cége, a Carbon Robotics a napokban jelentette be, hogy jelentős mérföldkőhöz érkezett. A díjnyertes LaserWeeder flottája a 2022-es bevezetése óta több mint 10 milliárd gyomnövényt irtott ki Észak-Amerikában, Ausztráliában és Európában – adta hírül a Robotics & Automation News.
A LaserWeeder alkalmazásával a termelők egyszerre érhetnek el magasabb nyereséget, és jelentős mértékben csökkenthetik a gyomirtási költségeiket. A technológia emellett nagyobb, kiszámíthatóbb és precízebb munkavégzést ígér a kézi erőnél. Jelenleg több mint 100 különböző növénykultúrában használják a termesztők a LaserWeedert, ideértve a salátát, a leveles zöldeket, a hagymát, a sárgarépát, a brokkolit és a fűszernövényeket.
„Száz embernek tíz évnyi folyamatos kézi gyomlálással sikerülne 10 milliárd gyomnövényt eltüntetnie”, mutat rá Paul Mikesell, a Carbon Robotics vezérigazgatója és alapítója. „A LaserWeeder mindössze 24 hónap alatt érte el ugyanezt az eredményt, ami mérföldkőnek számít, kiváltképp, hogy semmilyen vegyszeres gyomirtó szert nem használt, és a szóban forgó területeken teljes mértékben mellőzték a kézi gyomirtást is. Ez lehetővé teszi a termelők számára, hogy a rendelkezésre álló munkaerőt a nagyobb hozzáadott értékű feladatokra fordítsák.”
A Western Growers Center of Innovation and Technology nemrég közzétett egy független esettanulmányt, amely a lézeres gyomirtás eredményeit és gazdasági előnyeit számszerűsíti a kereskedelmi termelők termelési adatai alapján. Ez a tanulmány megállapította, hogy a hagyományos és különleges növényeket termesztő kaliforniai gazdaság, a Triangle Farms a LaserWeeder használata után egy évvel közel ötven százalékos terméshozam-növekedést regisztrált.
Nem túlzás tehát azt mondani, hogy a Carbon Robotics innovatív technológiái forradalmasítják a mezőgazdaságot, és jelentős előnyökhöz juttatják a gazdálkodókat, amiért megérdemli a széles körű szakmai elismerést.
Vörös István, NEW technology