Barion Pixel

Ígéretes új módszer született az elektronikus kábelek újrahasznosítására

Az e-hulladék problémája globális szinten egyre súlyosabb: 2022-ben körülbelül 62 millió tonna elektronikai hulladék keletkezett, ami 2010-hez képest 82 százalékos növekedés, és az előrejelzések szerint a teljes tömeg 2030-ra elérheti a 82 millió tonnát. Az e-hulladék értékes anyagokat, például fémeket, félvezetőket és ritkaföldfémeket tartalmaz, de ezeknek tavaly csupán 22,3 százalékát hasznosították újra. A fennmaradó részt, körülbelül 62 milliárd dollár értékű anyagot hulladéklerakókba dobták.

Fejlett újrahasznosítási módszerek hiányában sok e-hulladék a fejlődő országokba kerül, ahol olcsó munkaerő és gyakran veszélyes vegyi anyagok felhasználásával próbálják meg hasznosítani. Ezt a problémát célozza meg egy új, környezetbarát technológia, amelyet a japán Sophia és az olasz Paviai Egyetem kutatói fejlesztettek ki. A tanulmányuk olyan mikrohullám-indukált pirolízises eljárást mutat be, ami lehetővé teszi PVC szigetelésű rézkábelek újrahasznosítását, káros vegyi anyagok kibocsátása nélkül.

Így működik a kábel-újrahasznosítás

- Hirdetés -

- Hirdetés -

A módszer lényege, hogy a mikrohullámok hatására a PVC szigetelés elszenesedik, miközben a rézhuzal sértetlen marad. A kutatók kétmagos VVF kábeleket helyeztek egy üvegreaktorba, majd 100-300 W teljesítményű mikrohullámoknak tették ki őket. Az égési folyamat megelőzésére nitrogéngázt használtak. Az optimális hatékonyságot a mikrohullámok hullámhosszának megfelelő kábelhosszal érték el, így a 9-18 centiméteres kábelek már alacsonyabb teljesítményen is hatékonyan pirolizálódtak. A jelenség kulcsa, hogy a rézhuzalok mikrohullám-antennaként viselkedjenek, ami helyi ívkisüléseket okoz, felmelegítve és kvázi elégetve a PVC-t. Az így keletkező szénréteg javítja a további mikrohullám-elnyelést és gyorsítja a folyamatot: egy 54 centiméteres kábel például a kísérlet során 12 perc alatt lebomlott.

Az eljárás nem igényel előzetes műanyag- és fémelkülönítést, ami hatalmas lépést jelenthet: a kutatók szerint a technológia nemcsak hatékonyabbá, de gazdaságosabbá és biztonságosabbá teheti az e-hulladék újrahasznosítását, és megoldást kínálhat a PVC szigetelés jelenleg mindössze 35 százalékos újrahasznosítási arányának javítására.

Gábor János, NEW technology

⇓ HALLGASD TE IS A NEWtechtalk PODCASTOT!!! ⇓

Érdemes elolvasni
NEW technology