Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

A szunnyadó vulkánok őrületes mennyiségű értékes fémet és energiát rejtenek

Az Oxfordi Egyetem kutatói vették a fejükbe, hogy kidolgoznak egy izgalmas és innovatív megoldást az inaktív vulkánok alatti, akkumulátorgyártáshoz használt fémekben és energiában gazdag geofluidok kiaknázására, így segítve a zöldenergia-átmenetet. A tudósok most a karibi Montserrat szigetének szunnyadó vulkánját és a benne rejlő folyadékokat tanulmányozzák – árulják el a programról készült kisfilmben.

A modern világunkban használt fémek egykor a föld mélyén rejtőztek. Az évszázadok alatt tökéletesített bányászati módszerek lehetővé tették, hogy ezeket a fémeket kinyerjük és hasznosítsuk, de a folyamat rendkívül energiaigényes és környezetszennyező. Becslések szerint a bányászat és a fémipar a globális üvegházhatásúgáz-kibocsátás négy-hat százalékáért felel. Ahogy fokozatosan kivonjuk a fosszilis tüzelőanyagokat, úgy kell csökkentenünk a bányászati tevékenységek kibocsátásait is – vallja a Jonathan Blundy professzor által vezetett egyetemi csapat is.

Az Oxford ReSET program keretében zajló kutatás során olyan megoldást fejlesztenek, ami elkerüli a hagyományos ércek bányászatának energiaigényes folyamatát, és közvetlenül a vulkánból nyeri ki a fémeket.

- Hirdetés -

A geofluidumok olyan fémekben gazdag folyadékok, amelyek a szunnyadó vulkánok alatt áramlanak. Ezeknek a geofluidumoknak a kinyerésével közvetlenül hozzáférhetünk a fémek folyékony formájához, az eljárás melléktermékeként ráadásul geotermikus energia keletkezik, ami további előnyt jelent a jövő zöld energiamixe számára. Utóbbi technológia kisebb mélységekben már jól működik: akár lakóházak alatt is kialakítható és bizonyítottan hatékony. El lehet képzelni, mennyi hőenergiát nyerhetnénk ki mélyebb, vulkánok alatti földrétegek kiaknázásával!

Fémek kinyerése vulkánok alól

A tudóscsapat Montserrat szigetén lyukakat fúr a vulkán körül, hogy meghatározza a legjobb módszert a geofluidok kinyerésére. Remélik, hogy a munkájuk pozitív példaként szolgál majd más vulkáni helyszínek számára, és világszerte alkalmazni tudják majd az általuk kidolgozott módszert. Fontos azonban leszögezni, hogy ehhez hosszú út vezet: a technológia gyerekcipőben jár, így a kutatók tudják, hogy valószínűleg meg sem érik az általuk megálmodott technológia teljes kiaknázását. Ennek ellenére elkötelezetten dolgoznak a fejlesztésén, mivel ezzel megalapozhatják olyan ásványi anyagok eddig kiaknázatlan helyekről, környezetkímélő módon történő kitermelését, mint például a lítium.

Az innovatív megközelítésük egyik legfontosabb előnye az, hogy a felszínre hozott folyadékokat a fémek kivonása után visszajuttatják a földbe, ezáltal a bányászat sokkal tisztábbá és zöldebbé válik.

Az Oxford ReSET csapata nem csak geológusokból áll: vegyészek, történészek, jogászok és közgazdászok is részt vesznek a munkában, hogy végül egy komplex, ökológiai és társadalmi szempontból is fenntartható megoldás szülessen a vulkánokból származó erőforrások és energia hatékony kiaknázására. Ez az úttörő kutatás nemcsak az Egyesült Királyság, hanem az egész világ számára ígéretes lehetőségeket tartogat a zöld energia és fenntartható bányászat területén.

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

NEW technology