Barion Pixel
- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Selyemhernyó és garnélák segíthet visszanöveszteni a sérült bőrt és csontokat

Az Európai Unió finanszírozásával dolgoznak tudósok egy új, természetes alapú megoldáson a bőr és a csontok regenerálására. A biológiai mintát a selyemhernyó és a garnélák biztosítja: az apró állatok segítségével, úgy tűnik, újranöveszthető a betegségek, balesetek vagy korosodáshoz kapcsolódó problémák miatt megsérült emberi szövet.

A kutatás a világ több pontján zajlik. Az egyik projekt a SHIFT, amelynek célja, hogy kiderítse, hogyan segíthetnek a természetes anyagok a szövetek vérereinek létrehozásában. A szövetmérnöki program célja az innovatív, természetes alapú, skálázható struktúrák tervezése, amelyekkel aztán olyan krónikus patológiai esetek kezelhetők, mint a csont- és porchiány, valamint a krónikus seb (pl. diabéteszes fekély). Egy másik kutatás, a SkinTERM projekt a sebek kezelésére törekszik: a bőr embrionális fejlődését idézi vissza felnőttekben, így a bőr regenerációját célozza, annak „javítása”, pl. összevarrása helyett.

De hogyan segíthet ebben a selyemhernyó és a garnélarák?

- Hirdetés -

Az uniós Horizon: The EU Research and Innovation Magazine közleménye szerint a (nem mellesleg hatékonyan tenyészthető) selyemhernyók által termelt selyem felhasználható a sérült szövetekben egyfajta vázszerkezet létrehozására. A sérült szövetek sejtjei ezen a vázszerkezeten keresztül új szöveteket és vérereket képezhetnek. Ez a folyamat olyan állapotok kezelésére lehet alkalmas, mint a diabéteszes fekély vagy akár a derékfájás.

A SHIFT csapata minimálisan invazív lehetőségeket keres. Két vagy három prototípust szeretnének létrehozni selyemhernyók vagy más tengeri organizmusok felhasználásával, de közben vizsgálják a textil- és élelmiszeripari hulladékok egészségügyi felhasználásának lehetőségeit is. Antonella Motta professzor, a Trentoi Egyetem biomérnöki kutatója, egyben a SHIFT projekt egyik tagja szerint „a természetes alapú, nem pedig szintetikus megközelítés az, ami a jövő útja”. A tudós úgy véli, a SHIFT módszereit hasznosító kezelések már a 2030-as évek elején elérhetővé válhatnak.

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

NEW technology