Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Átrajzolják a drágakőellátási láncot a „laborban született gyémántok”?

A bányászott gyémántok környezetbarát alternatívájaként jelentek meg a laboratóriumi körülmények között előállított gyémántok, amelyek egyben nagyobb átláthatóságot garantálnak a forgalmazási folyamatban is. De vajon miképp hatnak a kialakult drágakőellátási láncokra? Ezt járja körül az Inbound Logistic cikke.

Fényes kilátások

A természetes gyémántok globális piacának értéke 100,4 milliárd dollár, míg a laboratóriumban előállított társaik hasonló mutatója 2022-ben 24 milliárd dollár volt. Az Allied Market Research szerint a bányászott gyémántok piaca 2032-re várhatóan a ’22-es árfolyam másfélszeresére, míg a laboratóriumban készült gyémántok globális piaca ugyanerre az időszakra több mint a duplájára növekszik majd.

- Hirdetés -

A kiskereskedők jelenleg is értékesítik az új technológiával jegyzett drágakövet, akárcsak természetes környezetből származó társait, a vásárlói preferenciák és az árszabás függvényében. Szinte tapintható a trend, hogy a fogyasztók egyre nagyobb átláthatóságot követelnek a gyémántok beszerzése és tanúsítványa terén.

Egyre népszerűbbek a „laborban született drágakövek”

A General Electric egy nagynyomású szalagprés segítségével 1954-ben szintetizálta először mesterséges környezetben a gyémántot. Az eljárás lényege, hogy 2 912 °F hőmérsékletnek és 100.000 atm légköri nyomásnak tette ki az apró magkristályokat. Az ilyen körülmények között létrejött gyémántok iránti kereslet évek óta növekszik, és Paul Zimnisky ipari elemző szerint tavaly már az Egyesült Államokban eladott gyémántok 18 százalékát tették ki.

Úton a zöldülő ellátási lánc felé?

Bár a gyártási folyamat energiaigényesebb, a laboratóriumban készült gyémántok általában kisebb öko-lábnyomot hagynak maguk után, mint természetesen kibányászott társaik, mivel kiküszöbölhetők az utóbbi környezeti ártalmaival járó aggályok és az esetleg ehhez társuló rossz munkakörülmények. A bányavállalatok átlagosan 250 tonna földet mozgatnak meg egy karát gyémántért. Ugyanakkor a laboratóriumban készült gyémántok több mint 60 százalékát Kínában és Indiában állítják elő, amelynek eljárása jelentős üvegházhatásúgáz-kibocsátást eredményez.

Vörös István, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology