Minden eddiginél fenntarthatóbb módszer született fémek kinyerésére az e-hulladékból
Egy amerikai fejlesztésnek köszönhetően az elektronikai hulladékból származó értékes fémeket hatékonyabban és környezetkímélőbben lehet újrahasznosítani. A módszert a Rice Egyetem kutatócsoportja dolgozta ki James Tour, a vegyészet és anyagtudomány professzorának vezetésével, és a kutatás eredményeit a Nature Chemical Engineeringben osztották meg.
„Az eljárásunk jelentős mértékben csökkenti az üzemeltetési költségeket és az üvegházhatású gázok kibocsátását, ami mérföldkő a fenntartható újrahasznosítás terén” – áradozott Tour. Az új technológia szerinte javítja a kulcsfontosságú fémek visszanyerését, ami a tudós korábbi, a villámgyors Joule-hevítést (FJH) használó hulladékfeldolgozási munkájára épít. Ebben az eljárásban elektromos árammal gyorsan hevítik extrém magas hőmérsékletre az anyagot, így az különböző anyagokra válik szét. A kutatók FJH-klórozási és karboklórozási eljárásokat alkalmaztak, hogy olyan fémeket nyerjenek ki az e-hulladékból, mint a gallium, az indium és a tantál.
A hagyományos újrahasznosítási módszerek rengeteg energiát igényelnek, káros melléktermékeket termelnek, és jelentős savmennyiséget használnak fel, de az új módszer pontos hőmérséklet-szabályozást és gyors fémleválasztást tesz lehetővé, víz, savak vagy más oldószerek használata nélkül. A kutatók sikeresen különítették el a tantált a kondenzátorokból, a galliumot a LED-ekből, az indiumot a használt napenergia-vezető fóliákból, és több mint 95 százalékos tisztaságot, illetve 85 százalékos hozamot értek el. Az eljárás ígéretes lehet a lítium és a ritkaföldfémek kinyerésére is, mondta Shichen Xu, a kutatás másik vezetője.
Gábor János, NEW technology