A két vállalat szándéknyilatkozatot (MoU) ír alá, hogy a zöld hidrogén az ipari ügyfelek számára pénzügyi szempontból megfizethető lehetőség legyen.
Az ABB globális technológiai vállalat és a Hydrogen Optimized megállapodott, hogy közösen vizsgálja meg a villamos hálózatokra csatlakoztatott, nagyvolumenű, zöld hidrogéntermelő rendszerek fejlesztését, hogy tiszta, fenntartható és megfizethető energiaforrást kínáljanak.
A Hydrogen Optimized célja, hogy a jelenlegi, nagyléptékű, erősáramú vízelektrolízis-technológiája felhasználásával a felfejlődő tiszta alkalmazások számára zöld hidrogént állítson elő számos iparágban, beleértve a vegyipart, a közüzemi felhasználást és a szállítást. Az ABB hidrogénkutató csoportja nagy teljesítményű egyenirányító (high power rectifier, HPR) rendszereket érintő projektjeinek keretében vizsgálja az elektromosenergia-ellátás optimalizálását.
Együtt kívánják bebizonyítani, hogy a Hydrogen Optimized RuggedCell™ vízelektrolízis-technológiája felhasználható olyan integrált termék kifejlesztésére, amely egy 100 MW-os, egymodulos telep tervkoncepcióján alapul.
Az ABB világszerte minden ipari alkalmazás területén a nagy teljesítményű egyenirányítók vezető szállítója, berendezései a kiemelten fontos személyi biztonság mellett maximális rendelkezésre állást és termelékenységet biztosítanak. A HPR-választékán belül az egyenirányító rendszerek 5 000 és 550 000 A közötti tartományban egy vagy több egységként szolgáltatnak egyenáramot, és szinte korlátlan áram-feszültségkombinációt biztosítanak, miközben megfelelnek a legtöbb speciális üzemi követelménynek is.
„Az ABB világelső a nagyléptékű elektrokémiai folyamatokhoz tervezett vezérlőrendszerek és villamos megoldások területén” – közölte Andrew T. B. Stuart, a Hydrogen Optimized elnök-vezérigazgatója. „Ez a technológia kiválóan illeszkedik a mi, bejegyzés alatt álló, RuggedCell™ szabadalmunkhoz. E két technológiát együtt telepítve a tőkeköltségeket folyamatosan csökkentők a zöldhidrogén-projektek számának növekedésével.”
„Közös munkánk megalapozza a külön elhelyezkedő erőművek méreteit a több száz MW-os bemeneti teljesítménytartományig. A vízelektrolízis-létesítmények e két kulcsfontosságú eleme skálázhatóságának bemutatása létfontosságú a zöld hidrogén gazdaságossága szempontjából. Nagy reményekkel tekintünk az ügyfelek számára nyújtható előnyökre.”
A két vállalat által aláírt szándéknyilatkozat hivatalos keretek közé helyezi a telepítendő bemutató rendszer lehetőségeinek kiaknázását, és a 100 MW teljesítményű telep tervezési és kereskedelmi stratégiájának elkészítését.
„Ez a projekt az erősségeinkre támaszkodik, hogy nagyléptékű és hatékonyságú, testreszabott HPR-rendszereket telepítsünk, kibővítve ezzel az egyenirányító egységek lehetőségeit” – közölte Charl Marais, az ABB Process Industries global product managere. „Az elektrokémiai iparág számára szállított vezérlő- és energetikai rendszer megoldások terén szerzett sokévnyi tapasztalatunkból adódóan tudjuk, hogy HPR-rendszereknek rendelkezniük kell bizonyos jellemzőkkel a nagyléptékű projektek telepítésének sikerességéhez.”
„Ez az együttműködés elősegíti a nagyléptékű zöld hidrogén-rendszerek kereskedelmi forgalomba kerülését és megvalósíthatóságát. Több mint két éve folytatunk kutatást ilyen típusú projektben, és a Hydrogen Optimized-dal a szinergiák nyilvánvalók. Világos jövőképünk van, és jelentős eredmények várhatók. „
A zöld hidrogént felhasználó alkalmazások körébe tartozik a nulla kibocsátású közlekedési üzemanyag-ellátás, az ammónia és más vegyi anyagok előállítása nem fosszilis hidrogénforrások segítségével, valamint a zöldacél-előállítás hidrogén segítségével a kokszoló típusú eljárás helyett.