Globálisan fellendül, Európában várhatóan visszaesik a chippiac
Miközben a világ félvezetőpiaca növekedésnek indul, Európa chipipara zsugorodhat 2024-ben – állapítja meg a World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) friss előrejelzése. A WSTS szerint a globális chipeladások értéke 2024-ben elérheti a 626,87 milliárd dollárt, ami 19 százalékos növekedés 2023-hoz képest, és magasabb, mint a tavaszi 16 százalékos előrejelzés.
A növekedést elsősorban az amerikai és az ázsiai-csendes-óceáni régiók hajtják, ahol 38,9 és 17,5 százalékos bővülés várható. Ezzel szemben Európa 6,7 százalékos éves visszaesésre számíthat, ami a térség ipari és autóipari ágazataiban tapasztalható lanyha kereslet és készletfelesleg következménye. A globális fellendülés motorja mindeközben az AI-támogatásra szánt chipek iránti kereslet, különösen a memóriaegységek terén. Ez a szegmens 81 százalékos növekedést mutathat 2024-ben, amit az átlagos eladási árak emelkedése is erősít. Az úgynevezett logikai chipek piaca ugyancsak erősödik, 16,9 százalékos növekedéssel.
Európa: kiszolgáltatott szektorok
Európa chipgyártása alig kapcsolódik a számítógépgyártáshoz, amely a globális növekedés egyik fő mozgatórugója. A térség iparágait az analóg áramkörök, az optoelektronikai eszközök és az érzékelők dominálják, amelyek 2024-ben várhatóan gyengébben teljesítenek. A WSTS úgy számol, hogy a 2025-ös globális chipeladások 697,18 milliárd dollárra nőhetnek, ami 11,2 százalékos emelkedést jelent. Bár ez a szám alacsonyabb a korábban jósolt 12,3 százaléknál, még mindig optimistább, mint más elemzések, amelyek 6 és 14 százalék közötti növekedést várnak.
Európa szempontjából 2025 kiegyensúlyozottabb év lehet, mivel a memóriapiac növekedése mérséklődik, és az ipari chipek, például az analóg és optoelektronikai eszközök egy számjegyű bővülést mutathatnak.
Miért fontos mindez?
Európa chipipara jelenleg alárendelt szerepet játszik a globális folyamatokban, és a térség gazdasági teljesítményére negatív hatással lehet a visszaeső kereslet. A WSTS adatai rávilágítanak, hogy a jövőben a fenntartható növekedés érdekében Európának új piacokat és technológiai irányokat kell keresnie.
Gábor János, NEW technology