Barion Pixel

- Hirdetés -

Hajszálnál is vékonyabb OLED forradalmasíthatja a gépi látást

A Michigani Egyetem kutatói forradalmasíthatják az éjszakai és gépi látást egy új OLED technológia kifejlesztésével. Az új típusú organikus fénykibocsátó dióda (OLED) nemcsak könnyű és kompakt, hanem költséghatékonyabb és praktikusabb, hosszútávon is. Az új OLED eszköz azért lehet hasznos a számítógépes látás területén, mert rendelkezik egyfajta „memóriahatással”, ami segíti a fényjelek és képek érzékelését, illetve értelmezését.

A jelenlegi éjjellátó rendszerek olyan képerősítőkre támaszkodnak, amelyek a közeli infravörös fényt elektronokká alakítják. Ezek vákuumon keresztül gyorsítva áthaladnak egy számos apró csatornát tartalmazó, vékony lemezen. Az elektronok az ütközésekkel még több elektront szabadítanak fel, majd egy foszforkijelzőre csapódnak, ami látható fényt bocsát ki. A kutatók szerint a beérkező fényt akár tízezerszeresére is fel lehet erősíteni.

Az új OLED eszköz hasonlóan alakítja láthatóvá az infravörös fényt, azonban a hagyományos képerősítőkkel ellentétben nem igényel nehézkes vákuumréteget és magas feszültséget, emellett elég könnyű. A kutatás szerint a fejlett OLED szerkezet több mint százszoros fényerősítést biztosít, de további optimalizálással ez tovább növelhető.

- Hirdetés -

Az új OLED eszköz jelentősen csökkentheti az energiafogyasztást, mivel jóval alacsonyabb feszültségen működik, mint a hagyományos képerősítők, így hosszabb akkumulátor-élettartamot eredményezhet. Az eszköz egy fotonelnyelő réteget tartalmaz, ami az infravörös fényt elektronokká alakítja, és egy öt rétegből álló OLED szerkezetet, ahol ezek az elektronok látható fényfotonokká alakulnak. Ideális esetben minden elektron áthaladásakor öt foton keletkezik az OLED rétegben, ami nagyban növeli a kimeneti fény mennyiségét.

Az eszköz nemcsak az éjjellátást forradalmasíthatja, hanem a számítógépes látás számára is új lehetőségeket nyit. Raju Lampande, a tanulmány vezető szerzője kiemelte: „ez az első olyan vékony film eszköz, amely magas fotongyorsításra képes”, ugyanis „hiszterézis” jelenséget mutat, ami azt jelenti, hogy a fénykimenete egy adott pillanatban függ a korábbi megvilágítás intenzitásától és időtartamától.

Az OLED technológia nemcsak az éjjellátásban hozhat forradalmat, hanem új típusú kijelzőket és képalkotási alkalmazásokat eredményezhet, valamint új platformot kínálhat a neuromorf optoelektronikai rendszerek és képfelismerő alkalmazások számára.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology