Barion Pixel

Az AI új szintre emeli az alumínium öntést: könnyebb, mégis ugyanolyan szilárd alkatrészek

Az angliai Coventryben működő Sarginsons Industries bemutatta az első olyan terveket, amelyek mesterséges intelligencia segítségével optimalizált alumínium alkatrészek gyártását írják le. A vállalat egy 2022-es, már súlycsökkentett autóipari segédalvázat tervezett át, aminek a tömegét 28 kilogrammról 15 kilogrammra csökkentették. A folyamat során a szoftver pontosan meghatározta, hol lehet anyagot eltávolítani anélkül, hogy a szerkezet gyengülne – írja a vállalat PIVOT projektjére hivatkozva a The Engineer. A Sarginsons célja, hogy még idén nyáron elkészítse az első ilyen módon gyártott öntvényt.

„A tervek azért is figyelemre méltóak, mert az így készült alumíniumöntvények 50 százalékkal könnyebbek” – állítja a Sarginsons műszaki igazgatója. Gavin Shipley szerint sikerült pontosan modellezni az öntvények mechanikai tulajdonságait, köztük a folyáshatárt, a szakítószilárdságot és a nyúlást. „Mostanra képesek vagyunk az öntvény teljes felületén pontról pontra előre jelezni a mechanikai teljesítményt, lehetővé téve az autók valós törésmodellezését.”

A fejlesztés egyik fontos eleme, hogy az öntvények teljes egészében újrahasznosított alumíniumból készülnek, „Az öntvényeket teljes egészében újrahasznosított alumíniumból készítjük, így a PIVOT a közlekedés szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésében a legnagyobb előrelépést jelentheti az elektromos autók megjelenése óta, miközben jelentősen csökkenti a környezetre káros bányászat iránti igényt.”

- Hirdetés -

Shipley szerint „mindezek az innovációk lehetővé teszik, hogy a folyékony fémmel kapcsolatos mérnöki tudást maximálisan kihasználjuk, és gyakorlatilag bármilyen alakú, illetve méretű alkatrészt hozzunk létre – teljesítményveszteség nélkül.” A vállalat abban bízik, hogy a fejlesztés nemcsak autók, hanem repülőgépek, vonatok és drónok gyártásában is fontos szerepet kaphat, amelyek így ugyancsak „könnyebbek, környezetbarátabbak és költséghatékonyabbak lehetnek a jövőben”.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology