Egy hamarosan nyíló cementgyár a világ talán legnagyobb szén-dioxid-elvonó óriása lesz
A norvégiai Brevikben található karbonmegkötő cementgyár 2025-ben állhat üzembe, majd ezt követően évente 400 ezer tonna szén-dioxidot von majd ki a légkörből. Az ipari méretű karbonmegkötés úttörő technológiája a Heidelberg Materials cementgyárában valósult meg, az SLB Capturi vezetésével – írja az utóbbi cég közleménye.
A Brevik CCS (Carbon Capture and Storage) projekt mechanikai kivitelezése befejeződött, és hamarosan megkezdődik az üzem tesztelése. „Ez a projekt a cementipar dekarbonizációjának mérföldköve” – nyilatkozta Giv Brantenberg, a Heidelberg Materials észak-európai régiójának igazgatója. Kiemelte: a projekt az innováció és az együttműködés erejét példázza, miközben megoldást kínál az éghajlatváltozás sürgető kihívásaira. Az üzem nemcsak a karbonkibocsátás csökkentése miatt, hanem azért is érdekes, mert lehetőséget teremt a cementipar számára, hogy nettó zéró kibocsátású termékeket állítson elő, anélkül, hogy azok szilárdsága vagy minősége csorbulna.
A cementipar zöldítése kulcsfontosságú
A cementgyártás a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy nyolc százalékáért felelős, ami a Világgazdasági Fórum adatai szerint 2030-ra évi 3,8 milliárd tonnára nőhet, ha nem történik változás. Márpedig a norvég projekt azt mutatja, hogy a karbonmegkötés és -tárolás technológiája igenis megoldást kínálhat a nehezen zöldíthető iparágak számára.
Az SLB Capturi vezérigazgatója, Egil Fagerland úgy véli, a projekt a kollektív erőfeszítések és együttműködés erejét bizonyítja: „A Brevik CCS gyár példát mutat más karbonmegkötő kezdeményezések számára, és lehetőséget teremt a tanulságok megosztására, hogy más iparágak is követhessék a példát.”
A projekt az európai Longship CCS kezdeményezés része, ami az ipari szén-dioxid-kibocsátás megkötésének, szállításának és tárolásának teljes értékláncát magában foglalja. A breviki létesítmény sikere példaértékű lehet, és elősegítheti a technológia szélesebb körű elterjedését. Az SLB Capturi közleménye szerint a projekt sikerét a helyi ipar és az Aker Solutions szoros együttműködése segítette. A 100 méter magas létesítményt augusztusban milliméteres pontossággal építették fel, hogy csapdába ejtse a cementgyár által kibocsátott szén-dioxidot.
Nemzetközi verseny a karbonmegkötésben
Az Egyesült Államokban hasonló irányú fejlesztések zajlanak: Texas államban épül a világ első szélenergia által működtetett karbonmegkötő üzeme, ami 2030-tól kezdődően évi 500 ezer tonna szén-dioxidot vonna ki a légkörből. Eközben Brevik létesítménye, ami 2025-re várhatóan teljes kapacitással működik majd, Európa vezető szerepét erősíti a globális karbonsemlegesítésben. Az úttörő technológia remélhetőleg új szabványokat teremt más iparágak számára is, amelyek a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében szeretnék csökkenteni a károsanyag-kibocsátást.
Gábor János, NEW technology