Először térképezték fel a napelemekkel összefüggő tűzeseteket – íme az eredmények
Egy átfogó kutatás keretében a TNO, az NIPV és a NEN szervezetek először elemezték, hány épülettűz érintett napelemes rendszereket 2022 és 2023 között. Az eredmények szerint a vizsgált tízezer tűzesetből mindössze 152-szer fordult elő, hogy az érintett épület rendelkezett napelemekkel. Bár a kutatók szerint a statisztika elkészítése fontos első lépés, 1-2 évesnél hosszabb távú adatgyűjtésre van szükség ahhoz, hogy épülettüzek és napelemek közötti esetleges összefüggésekről átfogóbb következtetéseket lehessen levonni.
A napelemek telepítése az elmúlt években robbanásszerűen nőtt, ami az alternatív energiatermelés népszerűségének növekedését tükrözi, így a napelemekkel kapcsolatos tűzveszélyek kérdése is egyre nagyobb figyelmet kap. Nehéz ugyanakkor egyértelműen meghatározni, hogy a napelemek okozták-e a tüzeket, vagy más tényezők játszottak közre. 2023 előtt a napelemes rendszerekkel kapcsolatos épülettüzeket nem jegyezték fel szisztematikusan. Ez a kutatás teremt tehát alapot arra, hogy jobban megértsük az ilyen tűzesetek természetét, és kidolgozzunk egy tesztmódszert a napelemek tetőszerkezetekre gyakorolt hatásának vizsgálatára – fejtegeti a kutatás kapcsán az eeNews.
A kutatásban azonosított 152 napelemes épülettűzből 70-et részletesen is megvizsgáltak a biztonsági régiók specialistái. Kiderült, hogy 30 esetben bizonyítottan a napelemes rendszer volt a tűz forrása, 29-szer biztosan kizárták a lehetséges okok közül, míg a maradék 11 esetben a tűz keletkezésének oka ismeretlen maradt.
Felügyelet és megelőzés
A kutatók szerint a jelenlegi adatok nem elegendőek ahhoz, hogy megalapozott következtetéseket lehessen levonni a napelemes rendszerek tűzveszélyességéről, de az első eredmények rámutatnak arra, hogy szükség van a rendszerek telepítésére és karbantartására vonatkozó szigorúbb szabványok kidolgozására, valamint az ilyen tűzesetek szisztematikusabb nyomon követésére.
A jövőben a napelemes rendszerek hatásának jobb megértése segíthet a biztonság növelésében és a kockázatok minimalizálásában, miközben tovább ösztönözheti a megújuló energiaforrások alkalmazását. A kutatás egyértelmű üzenete: a fenntartható technológia térnyerésével párhuzamosan a biztonsági előírások fejlesztésére is kiemelt figyelmet kell fordítani.
Gábor János, NEW technology