Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Ez fájhat majd: Kína ritkaföldfémek exportkorlátozásával válaszol az amerikai vámokra

Ahogy az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború lassan elmérgesedik, Peking leállítja több létfontosságú ritkaföldfém, fém és mágnes exportját. Ez a döntés veszélybe sodorja a nyugati országok fegyver-, elektronikai, autóipari, űripari, félvezetőgyártó és fogyasztási cikkeket előállító cégeinek alkatrészellátását.

A The New York Times szerint a kínai kormány új exportszabályozási rendszeren dolgozik, és amíg ezzel nem végez, több kínai kikötőben felfüggesztette például az állandó mágnesek szállítását. Ezek az alkatrészek szinte mindenben megtalálhatók az autóktól a rakétákig. Az új rendszer bevezetésével Kína végleg megakadályozhatja, hogy bizonyos cégek – köztük amerikai katonai vállalkozók – hozzáférjenek ezekhez a szállítmányokhoz.

Az exporttilalom nyilvánvalóan része azoknak a válaszlépéseknek, amelyekkel Peking Donald Trump amerikai elnök vámemeléseire reagál.

- Hirdetés -

Kína a világ ritkaföldfém-termelésének mintegy 90 százalékát adja – bányászat, illetve feldolgozás formájában, de ezeken túl is korlátozza a kivitelt, összesen 17 olyan elem kapcsán, amelyek kulcsszerepet játszanak a védelmi, elektromosjármű-, energia- és elektronikai iparban. Exportkorlátozási listára került többek köztük a szamárium, a gadolínium, a terbium, a diszprózium, a lutécium, a szkandium és az ittrium. Ezeknek a fémeknek és a speciális mágneseknek a kiviteléhez mostantól külön exportengedély szükséges.

A lépés – amelyet Kína már korábban kilátásba helyezett – tovább fokozza a feszültséget a világ két legnagyobb gazdasága között, és az amerikai gyártókat arra kényszeríti, hogy új beszállítókat keressenek, olyanok helyett, akikre akár évtizedek óta támaszkodnak.

Bár a szabályozás nem jelent teljes exporttilalmat, Peking korlátozhatja a kivitel mértékét az engedélyek számának csökkentésével. És ez olyan amerikai vállalatokat érinthet, mint például a Lockheed Martin, a Tesla és az Apple, hiszen ezek egytől egyig kínai ritkaföldfémeket használnak a beszállítói láncukban. Az amerikai kormánynak ezekből az anyagokból van némi készlete, de ez biztosan nem elegendő a védelmi beszállítók hosszú távú ellátására.

A Kína által felfüggesztett nehéz ritkaföldfémeket mágnesek gyártásához használják, amelyek számos elektromotor nélkülözhetetlen alkatrészei. Ezek az elektromos autók, drónok, robotok, rakéták és űreszközök gyártásához szükségesek, de a hagyományos, belső égésű motorral hajtott járművekben is megtalálhatók. Kellenek továbbá sugárhajtóművek, lézerek, autófényszórók és bizonyos gyújtógyertyák előállításához, de fontos alkotóelemei a kondenzátoroknak is, amelyek a mesterséges intelligenciát működtető szervereket és az okostelefonokat hajtó chipek elektromos részegységei.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology