Globális siker küszöbén az ablakpucoló robot – így tisztítja a felhőkarcolók üvegfelületeit
A világ felhőkarcolóinak ablakait tisztítani nemcsak monoton és piszkos munka, hanem rendkívül veszélyes is. Ezen a területen hozhat a robotika régóta várt áttörést – a Skyline Robotics és a Palladium Window Solutions nemrég bemutatta Ozmójának köszönhetően, ami legutóbb éppen egy 45 emeletes New York-i épület ablakait tisztította meg teljesen automatikusan – írja a BusinessWire.
„Az Ozmo és az emberi ablaktisztítók együtt dolgozva védik az épületek állapotát, gyorsabban és biztonságosabban, mint a jelenlegi megoldások” – állítja Michael Brown, a Skyline Robotics vezérigazgatója.
A 2017-ben alapított vállalat célja, hogy mindenféle magasságban végzett munkát automatizáljon, köztük az ablaktisztítást is. A cég technológiája nemcsak az emberek biztonságát növeli, hanem az ablaktisztítás minőségét és konzisztenciáját is javítja, miközben új munkahelyeket teremt. Ettől függetlenül nem lesz egyszerű elterjeszteni: „Az ingatlanszektor hagyományosan konzervatív, és meg kellett nyernünk a szolgáltatók, az ingatlantulajdonosok és az iparági szabályozók támogatását” – ismerte el Brown.
A Skyline rendszere mesterséges intelligenciát, gépi tanulást, számítógépes látást és egy KUKA robotkart tartalmaz. Mivel a lidar nem mindig működik jól sima, átlátszó üvegfelületeken, a gyártó ultrahangos érzékelőket is beépített, amelyek időben érzékelik a különböző ablakpárkányokat. A rendszer létrehozásához figyelembe vették továbbá a szenzorfúziót, a 300 méter feletti víznyomást és az extrém hőmérsékleteket.
A tiszta ablakok fontosak a belső hőmérséklet kényelmes fenntartásához, de a Skyline Robotics a vízszűrésre és az újrahasznosításra is gondolt, hogy megfeleljen a szigorú európai fenntarthatósági elvárásoknak, hogy ezáltal lehetővé tegye a tengerentúli terjeszkedést. Az Ozmóval a Skyline Robotics szerint háromszor gyorsabban lehet megtisztítani magas épületek ablakait, mint hagyományos módszerekkel. A rendszert egyébként humán operátor felügyeli a tetőről, ami egy vadonatúj foglalkozás megjelenését is jelenti.
Gábor János, NEW technology