Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Indul a robotos ételkézbesítés a reptereken

Nagy tömegben, GPS nélkül is stabilan, biztonságosan közlekedő kézbesítőrobotok jelennek meg hamarosan Európa és Észak-Amerika repterein, egyetemi kampuszain, sőt, települések utcáin, ahol éttermek és kiskereskedelmi egységek küldhetik tovább a vásárlóknak a megrendelt terméket. Az áttörés már 2023-ban megtörténik – állítja a gyártó Ottonomy. A startup a római reptéren és például a norvég állami posta kézbesítési területein jelenleg is teszteli zászlóshajó termékét, az Ottobotot, ami teljesen újraírhatja az utolsó mérföldes kézbesítés szabályait.

Az IEEE Spectrum szerint elég ígéretes vállalkozásról van szó, hiszen még két éve sincs, hogy Ritukar Vijay, Ashish Gupta, Hardik Sharma és Pradyot Korupolu előállt a robot ötletével, de a rá alapozott cég máris 40 dolgozóval rendelkezik, lebonyolított egy 4,5 millió dolláros befektetői kört és elnyerte a Business Intelligence Group Az Év Legfenntarthatóbb Terméke díját. Az amerikai és indiai központtal rendelkező vállalat persze nem a semmiből ugrott elő: az alapítók közül Vijay komoly tapasztalatokat szerzett a Tatánál és a BMW városi mobilitást kutató-fejlesztő részlegénél, mielőtt belevágott volna élete vállalkozásába.

A startup abban bízik, hogy hamarosan gombamód szaporodni kezdenek a robotjai, amelyek akár 70 százalékkal csökkentik az utolsó mérföldes kézbesítés költségeit, és 40 százalékkal redukálják a karbonlábnyomot. Mindeközben – egészen forradalmi módon – GPS nélkül közlekednek, „csupán” a geometrikus adatokat gyűjtő 3D LiDAR-okra, a mélységi információkat összegyűjtő kamerákra és az objektumokat érzékelő ultrahangos szenzorokra hagyatkozva. A csapat saját szoftvert írt az eszközök vezérlésére, és kidolgozott egy biztonsági mechanizmust, amivel az üzemeltető átveheti felettük az irányítást, ha valamiért leblokkolnának – például a túl nagy tömeg vagy a kritikusan alacsony töltöttségi szint miatt.

- Hirdetés -

A GPS-mentes, biztonsági funkciókkal ellátott mobil robothoz az elektromos kerekesszékek adtak ihletet, így mind a négy kerék saját meghajtással, egyidejű kormányozhatósággal, oldalirányú mozgással rendelkezik, sőt, zéró sugarú fordulatokra is képes. A másfél méter magas kézbesítő robot nemcsak beltéren ismeri ki magát, hanem reptéri sétányokon és más környezetekben is, miközben különböző méretű csomagok széles skáláját képes célba juttatni. Egyszerre többet visz magával, hogy minél gazdaságosabban üzemeljen, de ez azt is jelenti, hogy tudnia kell megkülönböztetni az egyes vásárlókat. Ezt a Crave nevű ételrendelő és kézbesítő applikáció teszi lehetővé: ha az ügyfél leadta a rendelését és hozzá a helyzetét (ami egy reptér esetében akár a kapu száma is lehet), a visszaigazolással érkezik egy QR-kód, amit az Ottobot leszkennel, és kiadja a hozzá csatolt küldeményt.

Az Ottobotok elég kapósak – jegyzi meg a cikk, hiszen még csak a tesztüzemük zajlik, de máris sorbaállás indult értük. Ha minden igaz, akkor a jövő évtől egyre több reptéren és városi ökoszisztémában találkozhatsz majd velük.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology