Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Iszonyatos mértékű klímaadótól menekülhetnek meg az olajtársaságok

Egy 22 amerikai állam legfőbb ügyészeiből álló koalíció pert indított egy szövetségi bíróságon New York állam ún. „Klímaváltozási Szuperalap Törvénye” ellen. Ez arra kötelezné a fosszilis tüzelőanyagokat előállító vállalatokat, hogy arányosan járuljanak hozzá olyan infrastrukturális beruházások költségeihez, amelyek támogatják az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást. A törvény nemcsak az Egyesült Államokban, hanem globálisan is precedenst teremthetne – hacsak nem akadályozzák meg a legfőbb ügyészek.

A New York állam kormányzója, Kathy Hochul által tavaly benyújtott törvény 2050-ig mintegy 75 milliárd dolláros (több mint 29 ezer milliárd forintos) befizetési kötelezettséget róna a fosszilis energiahordozókat előállító cégekre, amelyek így évente kb. hárommilliárd dollárt (1200 milliárd forintot) kellene, hogy becsengessenek az államkasszába – emlékeztet az ESG Today.

Az ügyészi koalíció bírósági beadványa szerint a törvény által előidézett felelősségvállalás „pusztító hatással lenne a hagyományos energiatermelőkre”, illetve „arra kényszerítheti a szén-, olaj- és földgázkitermelő vállalatokat, hogy teljesen beszüntessék a tevékenységüket”.

- Hirdetés -

A kereset egyik fő érve az, hogy a jogszabály sérti az alkotmányt, mert felülírja a szövetségi törvényeket, amelyek szerint az államoknak nem lenne joguk büntetéseket kivetni olyan kibocsátásokért, amelyek az állam határain kívül keletkeznek.

A perre menő legfőbb ügyészek szerint nem egyszerűen arról van szó, hogy Hochul törvénye aránytalanul magas büntetést állapít meg. Az az álláspontjuk, hogy az államok nem róhatnak ki szankciókat olyan vállalatokra, amelyek tevékenysége más államokban törvényes, ráadásul a törvény „szigorú, visszamenőleges hatályú büntetést szab ki néhány kiválasztott energiaipari vállalatra, amelyek jogszerűen bányászták és finomították a fosszilis tüzelőanyagokat”.

„Ha hagyjuk, hogy New York ezt véghez vigye, csak idő kérdése, és más államok is követik a példáját, amivel tönkreteszik az ország energiainfrastruktúráját” – közölte a per bejelentésekor a koalíciót vezető JB McCuskey, Nyugat-Virginia legfőbb ügyésze.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology