Napi 49 ezer liter ivóvizet termel a hullámhajtású sótalanító gép
Teljesen mechanikus működésű, elektromos áramot egyáltalán nem igénylő tengervíz-sótalanító berendezést dob piacra hamarosan egy kanadai startup. Az Oneka Technologies gépe ismert eljárást old meg innovatív módon, anélkül, hogy veszélyeztetné a tengeri élővilágot. A rendszer moduláris, és több egység is összeállítható belőle, hogy még nagyobb mennyiségű sótalanított vizet lehessen előállítani. A környezetbarát technológiája a tenger hullámaiból nyeri az energiát. Ez a megközelítés egy csomó országban jelenthet fenntartható megoldást a lakossági és ipari vízszükségletre.
A bolygón rendelkezésre álló teljes vízmennyiségnek csupán három százaléka édesvíz. A többi sós, így lakossági vagy ipari felhasználásra eredeti állapotában alkalmatlan, viszont sótalanító üzemek ma is komoly mennyiségben szűrik, hogy hasznosítani lehessen. Csakhogy ez a folyamat nagyon energiaigényes, ráadásul a legkevésbé sem megújuló forrásokból működik. A Nemzetközi Sótalanítási Szövetség szerint az üzemek száma az elmúlt évtizedben megduplázódott, és az ágazat idén várhatóan kilenc százalékkal fog növekedni. Hasznos lenne tehát, ha fosszilis tüzelőanyagoktól mentes, megújuló energiaforrással oldanák meg az ivóvíz előállítását.
Az Oneka gépei képesek rá: elnyelik a hullámok energiáját, és mechanikai erővé alakítják, amivel aztán tengervizet szivattyúznak. A felszívott mennyiség negyedét egy sótalanító rendszerben keringetik, majd a megtisztított vizet szintén mechanikus erővel továbbítják a partra. Mindez egyetlen watt elektromos áram nélkül működik. A sótalanító gépből három különböző méretűt gyártanak. A 8×5 méteres a legnagyobb, aminek már egyméteres hullámok is elegendőek ahhoz, hogy napi 49 ezer liter édesvizet állítson elő.
A technológia nemcsak karbonkibocsátástól mentes, még a tengeri élővilágot is megkíméli. Amíg a hagyományos sótalanító üzemekből származó hulladék koncentrált só- vagy sósavtartalommal bír (ami további kezelést igényel, az elhelyezése pedig környezetszennyező, sőt, tengeri holt zónákat eredményez), addig az Oneka gépei a mechanikusan behúzott tengervíz háromnegyedét használják fel úgy, hogy a membránokból származó sót az élővilágra veszélytelen koncentrációban engedik vissza a tengerbe. A cég úgy tervezi, hogy már 2024-ben piacra dobja a forradalmi gépeket.
Gábor János, Okosipar.hu