Önvezető robotok hordják az utasokat és csomagjukat a nemzetközi reptéren
Az A&K Robotics megkezdte önjáró robotkapszuláinak tesztelését a Vancouveri Nemzetközi Repülőtéren. A Cruz kapszulák különböző mobilitási és irányítási igényekkel rendelkező vagy mozgáskorlátozott és idős utasok számára nyújtanak alternatív mobilitási megoldást, ami nem csak ezt foglalja magában, hogy kaputól kapuig hordja őket. A felhasználók boltokhoz, éttermekhez, akadálymentesített mosdókhoz és egyéb szolgáltatásokhoz is hozzáférést kapnak az eszközökkel – számolt be a The Robot Report.
A brit-kolumbiai vállalat 2022-ben kezdte el tesztelni autonóm robotjait az atlantai Hartsfield-Jackson Nemzetközi Repülőtéren. Ott az indulási szinten tudták igénybe venni olyan személyek, akiknek segítségre volt szükségük, hogy eljussanak a kapukhoz vagy az éttermekhez. Most a kanadai Vancouverben folytatják a Cruzok terjesztését, első lépésként azzal, hogy igyekeznek minél jobban integrálni őket a repülőtéri környezetbe. Ahogy egyre több Cruz kerül forgalomba, egyre több utas használhatja majd őket személyre szabott mobilitási szolgáltatásként. Az éles tesztelés 2024 szeptemberében kezdődik – tartományi támogatással, az Integrated Marketplace program részeként.
„Brit-Kolumbia olyan hihetetlen cégeknek ad otthont, amelyek innovatív technológiákat és gyakorlati megoldásokat fejlesztenek ki, hogy jobbá tegyék az emberek életét. Az Integrated Marketplace-en keresztül segítünk az A&K Roboticsnak abban, hogy továbbfejlessze azokat az eszközöket, amelyekkel ők maguk növekedhetnek, mi pedig közben támogatjuk a mozgáskorlátozott emberek hozzáférését az utazási szolgáltatásokhoz” – magyarázta Brenda Bailey munkaügyi, gazdasági fejlesztési és innovációs miniszter.
Az Integrated Marketplace egyébként elég jó példa az állam és a magánszféra együttműködésére: több innovációs projektet is futtatnak a reptéri üzemeltetés javítása és az emisszió csökkentése érdekében. Ehhez jelentős forrásokat szabadítanak fel, hogy serkentsék a repülőtéri mobilitás újragondolását.
Gábor János, NEW technology