Puha hidrogél lítiumion-akkumulátor készül – orvosi célokra is használható
Az Oxfordi Egyetem kutatói olyan puha hidrogél lítiumion-akkumulátort fejlesztettek, ami új utakat nyithat az orvosi technológiában, különösen a szívritmus-szabályozásban.
Az egyre kisebb méretű, minimálisan invazív orvosi eszközök gyors fejlődése megköveteli, hogy az energiaforrásaik is hasonlóan kisméretűek és biokompatibilisek legyenek. Ezeknél az eszközöknél nemcsak az energiasűrűség és a teljesítmény fontos, hanem az is, hogy az anyagok jól megférjenek az élő szövetekkel, és a használat befejezésekor teljes lebomlás után távozzanak a szervezetből. Eddig nem létezett olyan akkumulátor, ami ezeknek követelményeknek egyszerre megfelelne, viszont az Oxfordi Egyetem új technológiája áttörést hozhat.
A tudósok biokompatibilis hidrogélcseppekből készített lítiumion-akkumulátort alkottak, ami három mikroszkopikus, 10 nanoliteres hidrogélcseppből áll. Ezek lítiumion-részecskéket tartalmaznak, és különleges elrendezésük révén képesek energiát generálni. Dr. Yujia Zhang vezető kutató szerint az új „cseppakkumulátor” fénnyel aktiválható, újratölthető és biológiailag lebomló. Eddig ez a legkisebb, mégis kivételes energiasűrűséget nyújtó lítiumion- akkumulátor.
Az innovációról szóló tanulmány azt írja, a tudósok a cseppakkumulátorral képesek voltak szintetikus sejtekben töltött molekulákat mozgatni és egerek szívét stimulálni. Az apró rendszer emellett mágneses részecskéket is tartalmazhat, hogy mobil energiahordozóként is működjön.
A szívritmus szabályozására irányuló kísérleteket Dr. Ming Lei laboratóriumában végezték, aki a szakterület specialistájaként vezetett bizonyító erejű kísérleteket. A professzor szerint a szívritmuszavar az egyik vezető halálok világszerte, de az oxfordi megközelítés végre lehetőséget kínál a vezeték nélküli, biológiailag lebomló eszközök új generációjára az aritmiák kezelésében.
A kutatók szabadalmi kérelmet nyújtottak be a találmányra, és azt remélik, hogy a hidrogél lítiumion-akkumulátor nemcsak orvostechnológiai, hanem biológiai alkalmazásokban használható mikrorobotok számára is új lehetőségeket nyit.
Gábor János, NEW technology