Szponzorált tartalom
Gyorsan változik otthonaink energiaigénye, hiszen egyre több okoseszközt, háztartási berendezést használunk, folyamatosan nő az e-autók száma és bővül azok köre is, akik megújuló energiaforrást is bevetnek, ebben a helyzetben pedig talán minden eddiginél fontosabb szerepet tölt be egy apró, most már több mint 100 éves eszköz, a kismegszakító. A Schneider Electric legújabb berendezései már a napelemmel, elektromos járművekkel rendelkező és hőszivattyúkkal felszerelt háztartások védelméről is gondoskodnak.
Megrendezik az első téli olimpiát Chamonix-ban, a Mont Blanc lábánál, megalakul a világ egyik legismertebb filmstúdiója, a Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), az Egyesült Államokban állampolgárságot kapnak az ország területén élő őslakos amerikaiak, létrejön a Mercedes-Benz – többek között ezek, hatásukat napjainkban is éreztető események történtek 1924-ben. Ez az év azonban különleges jelentőséggel bír az otthonok biztonsága szempontjából is, ugyanis ekkor mutatták be az első, háztartási alkalmazásra szánt kismegszakítót. Ma már elképzelhetetlenek otthonaink nélkülük, hiszen az elosztószekrények alappillérei lettek, és alapvető biztonsági eszközből elektromossággal átszőtt, modern életünk kifinomult őrzőivé fejlődtek. Ahogy otthonainkban egyre elterjedtebb az okostechnológia, az elektromos járművek és a megújuló energiaforrások használata, ezek a láthatatlan hősök egyre fontosabb szerepet töltenek be az összetett energiaigények kezelésében. Nap mint nap csendben védik életünket, eszközeinket és lakásainkat az áram jelentette veszélyektől.
A biztonság kulcsszereplője
A kismegszakító feladata ugyanis az, hogy megvédje az elektromos vezetékeket a túlterheléstől és a rövidzárlattól. A túlterhelés elleni védelmet az eszközökben található bimetál terület biztosítja, ami felmelegedik, ha megnő a névleges áram – vagyis az az áram, amelyre a berendezést tervezték –, és a kapcsolószerkezet egy idő után kiold. A rövidzárlat védelemről a kismegszakítókban található elektromágneses tekercs gondoskodik. Amikor egy vezetékben rövidzárlat keletkezik, ez a tekercs mágneses mezőt képez maga körül, ennek eredményeként pedig beindul a kapcsolómechanizmus, valamint az érintkezők egy gyorskioldón keresztül közvetlenül kinyílnak. Ez azt eredményezi, hogy a rövidzárlat során keletkező energia a lehető legminimálisabb mértékű lesz, így nem terheli túl a vezetéket.
A kismegszakítók tehát kulcsszerepet játszanak abban, hogy biztonságban tudhassuk otthonainkat és kisebb-nagyobb elektromos eszközeinket, háztartási gépeinket.
Százéves karrier
Ezeknek a rendkívül hasznos eszközöknek a története 1924-ben indult, amikor megalkották az első, otthoni használatra szánt kismegszakítót. Hat évvel később újabb fontos állomásához érkezett az épületek energiabiztonsága, 1930-ban a párizsi Galeries Lafayette áruházban telepítették az első elektromos elosztót. Újabb hat év múlva pedig megtörtént az első lakossági kismegszakító világpremierje, amit a napjainkban már a Schneider Electric márkájaként ismert, akkor még önálló Square D készített el, illetve ekkor mutatkozott be az első MO-4 elosztószekrény is, amelyben több kismegszakító is helyet kapott.
A következő években a Schneider Electric nagyfeszültségű laboratóriumokat hozott létre a franciaországi Grenoble-ban átfogó terméktesztek elvégzéséhez. A második világháborút követően jött az újabb nagy ugrás, 1946-ban ugyanis a Merlin Gerin megalkotta az első olyan megszakítót, amely 10 000 amperes és 15 000 voltos rövidzárlatot tudott megszakítani.
Majdnem egy évtized múlva az iparági úttörő Square D egy újabb forradalmi újdonsággal rukkolt elő, ekkor jelent meg a Qwik-Open megszakító és elosztó, ami az iparág leggyorsabban reagáló megszakítója volt akkor. Az 1970-es évek fejlesztései már az áramingadozások elleni védelemről szóltak, ekkor jelentek meg a háztartási alkalmazásra szánt túlfeszültségvédő készülékek. A biztonság további fokozása érdekében az 1980-as években bevezették az áram-védőkapcsolókat az áramütések elleni védekezés jegyében. A 2000-es években pedig már a tűzbiztonság is terítékre került, ekkor találták fel az ívzárlat-érzékelő készüléket.
A közelmúltban pedig már a legújabb trendekre és technológiákra reagálva alkottak meg új, az energiabiztonságot javító berendezéseket a szakemberek. A 2020-as években jelentek meg az A, B és F típusú áram-védőkapcsolók az elektromos járművek és a hőszivattyúk védelme érdekében. Sőt, a Schneider Electric már arra is odafigyel, hogy a fenntarthatósági szempontok is érvényesüljenek az új védelmi megoldásainál. A Resi9 Green például 56 százalékban újrahasznosított anyagokból készül, részben használt gumiabroncsokból állítják elő. Jövőformáló vállalatként a Schneider Electric piacra dobta az első intelligens panelt a napelemmel, elektromos járművekkel rendelkező és hőszivattyúkkal felszerelt otthonok védelmére.

Jövőformáló megoldások
Az olyan új, intelligens megoldások, mint a Schneider Pulse az Egyesült Államokban vagy a Resi9 Energy Center Európában, olyan innovációk, amelyek az új eszközökkel és megújuló forrásból származó energiával ellátott otthonok biztonságát tovább növelik. A Schneider Electric által kifejlesztett Resi9 Energy Center zökkenőmentesen integrálható bármely meglévő elektromos elosztószekrénybe, így tökéletes választás lehet felújítási projektekhez is. A megoldás magas színvonalú hardverrel és a legmodernebb szoftverrel felszerelve fokozott biztonságot nyújt a különböző forrásokból – közműszolgáltató villamos hálózata, az ingatlanon elhelyezett napelemek stb. – származó áram biztonságos elosztásában az összes áramfogyasztó felé, beleértve az elektromos járműveket és a hőszivattyúkat is.
Az energiaátállás korszakát éljük, teljesen új felhasználási minták rajzolódnak ki, új energiaforrásokkal és berendezésekkel, eszközökkel, amelyek áramot használnak, valamint intelligens megoldásokkal, amelyek támogatják az otthonok hatékony energiagazdálkodását. A jelenlegi helyzetben a háztartások számára rendkívül fontos szempont az energiaköltségeik alacsonyan tartása, bolygónk jövője miatt pedig az otthonok dekarbonizációjára is kiemelt figyelmet kell fordítanunk. A Schneider Electric választ ad ezekre a kihívásokra, és a biztonságos, hatékony és megbízható áramellátás érdekében újításokat vezet be, többek között a már 100 éves kismegszakító modern változatait is felvonultatva. Ezáltal olyan áramelosztást tesz lehetővé az otthonokban is, amelyek képes támogatni a fejlett energiatermelési technológiákat, miközben megőrzik az otthonok elektromos integritását és növeli biztonságukat.