Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Tűzvédelem az űrből: a Google műholdjai természeti katasztrófákat előzhetnek meg

A technológiai óriás Google bejelentette, hogy forradalmi műhold-konstellációt fejleszt, ami képes erdőtüzek korai felismerésére és nyomon követésére, még akkor is, amikor azok alig érik el egy osztályterem méretét. A FireSat nevű, alacsony Föld körüli pályán (LEO) keringő műholdak folyamatosan nagy felbontású képeket készítenek majd, gyakori frissítéssel. Az így keletkezett adatokat mesterséges intelligencia elemzi, valós idejű információt biztosítva a tűz helyzetéről, méretéről és intenzitásáról.

„A FireSat egy olyan program, amelyet műholdas szakértőkkel és számos nonprofit szervezettel közösen indult. Új műhold-konstelláció lesz, ami képes 15-20 percenként átfogó képet adni a bolygónkról, és felismerni a tüzeket, még azok korai szakaszában is” – magyarázta Chris Van Arsdale, a Google Research Klíma és Energia csoportjának vezetője.

A Google a FireSat fejlesztése során a Muon Space-szel és az Environmental Defense Funddal közösen dolgozott ki egyedi infravörös érzékelőket. Ezeket a szenzorokat kontrollált égetések fölé reptették, hogy validálják a tűzfelismerő modellt, és alapadatbázist hozzanak létre a mesterséges intelligencia számára. Amint a FireSat teljesen működésbe lép, képes lesz arra, hogy bármely 5×5 méteres területet összehasonlítson a korábban rögzített képekkel, és észlelje olyan tényezők változását, mint az infrastruktúra vagy az időjárás, aszerint, hogy tűz okozza-e a differenciát.

- Hirdetés -

A Google AI-ra bízza a tűz észlelését

„Rájöttünk, hogy az egyik legnagyobb probléma az, ha nincs elegendő jó adat arról, hogy a tüzek hogyan terjednek, vagy hogy hol vannak egyáltalán, mert amikor műholdképen vizsgáljuk a Földet, sok olyan tényező akad, amit könnyű tűzzel összetéveszteni: felhők, visszaverődő napfény vagy bármi, ami meleg – mint például egy kémény. Ezek mind tűznek tűnhetnek, különösen akkor, ha a felbontás viszonylag életlen” – mutatott rá Arsdale, megjegyezve, hogy az ilyen zavaró tényezők kiszűrésében a mesterséges intelligencia kulcsszerepet játszik. „Rájöttünk, hogy ha párosítjuk a műholdakat a gépi tanulással, a mesterséges intelligencia tökéletes platformot biztosít a valós idejű, operatív tűzfelismeréshez. Ennek érdekében terveztük és építettük meg a kamerákat is.”

A FireSat nem csupán a tűzesetek korai felismerésére lesz jó. Az adatokból globális történeti adatbázis készül, amely segíti a kutatókat az erdőtüzek viselkedésének megértésében. Az innovatív technológiai megoldások és a mesterséges intelligencia kombinációja hatalmas előrelépést jelenthet az erdőtüzek korai felismerésében és a tűzvédelmi stratégiák fejlesztésében, különösen az éghajlatváltozás miatt egyre gyakrabban előforduló tüzek korában. A projekt mögött nemcsak technológiai innováció áll, hanem komoly pénzügyi támogatás is: a Google 13 millió dollárral támogatja a FireSat fejlesztését. Az első műholdak várhatóan 2025 elején indulnak útnak.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology