Új-Zélandon már a vezeték nélküli villamosenergia bevezetését tervezik – írja cikkében a Popular Mechanics. A kezdeményezés azt jelenti, hogy kábelmentesen áthidalva nagy távolságokat kerül az elektromos energia a felhasználókhoz. Az új-zélandi kormány és az Emrod nevű startup a gyakorlati megvalósítást tervezi.
A bevezetés még várat magára, viszont a Powerco – Új-Zéland második legnagyobb villamosenergia-forgalmazója – 2021-től kezdi tesztelni az Emrod által fejlesztett technológiát. Az együttműködés keretében a prototípusokkal egy 40 méter kiterjedésű területen kísérleteznek, ahol az Emrod rektifikációs antennákat – azaz rektennákat – helyezett el, amelyek az elektromos hullámokat továbbítják egymásnak. A megoldás teljes mértékben illeszkedik az Új-Zélandot jellemző hegyvidéki terephez. A „villanyoszlopokra” speciális négyzet alakú elemeket helyeznek el – ezek leginkább KRESZ-táblákhoz hasonlíthatók –, amelyek továbbítják egymás felé az energiát.
Nikola Tesla az 1890-es években már megálmodta a vezeték nélküli áramellátást, s ehhez megalkotta az úgynevezett „Tesla-tekercset”, amely váltóáramot generált, ám a feltaláló nem tudta bizonyítani, hogy az eszköz képes lenne irányítani az elektromosság hullámait nagy távolságokon keresztül is. Az Emrod ezzel szemben meg tudja tartani az áram fókuszáltságát.
Az Emrod vezeték nélküli antennái olyan közeget teremtenek, mintha kábelt használnánk. A feladatuk ugyanaz, mint a hagyományos vezetőknek, azaz hogy egyszerűen juttassanak energiát a felhasználókhoz. A tervek szerint olyan helyszínekre telepítik az átjátszókészülékeket, ahol a megújuló energiát képesek lesznek majd továbbítani. Az átviteli költségek így csökkenhetnek, s a forrásokhoz egyszerűbben férhetünk hozzá, például a drága tenger alatti kábeleket is leválthatja az új technológia.
„Jelentős kritikára és szkepticizmusra számítunk, hasonlóan az 5G-vel kapcsolatban kialakult ellenérzésekhez” – magyarázza Greg Kushnir, az Emrod alapítója. „Az emberek tartanak az újabb sugárzástól, amely káros hatást gyakorolhat rájuk, s ez teljes mértékben érthető álláspont. Viszont a megoldásunk nem sugároz, nincs akkora szóródása, mint egy spraynek vagy egy mobiltelefon antennájának; a technológiánk egy vezérelt nyalábot foglal magába.”
A vezeték nélküli energiát ugyanazon a frekvencián továbbítanák, mint a Wi-Fi-t vagy a bluetootht. Ezen felül apró lézerek figyelik a rektennákat, amelyek érzékelik a relépontok közötti akadályokat. Emiatt nincsen külső sugárzás, és az energiaátadásban semmilyen élőlény – például átrepülő madarak – nem szenved kárt.
Némethi Botond, NEW technology