Szemléletváltással kezelhető a raktározás és gyártás területén mutatkozó munkaerőhiány
Egyesült Államok-szerte a raktár- és gyártóipar azon ágazatok egyike, amelyet a legérzékenyebben érint a munkaerőhiány. Öt gyártó közül kettőben éves viszonylatban legalább 20 százalékos az átlagos fluktuáció. Ennek oka rendkívül összetett: az elöregedő munkavállalóktól az iparágszerte tapasztalható biztonsági aggályokon át a frissen pályára kerülő tehetségek hiányáig. A cégeknek tehát nem marad más útja, mint nyitni az új technológiák felé, állítja Scott Walker, a Powerfleet vállalat ellátásilánc-menedzsmentjének igazgatója az Industrytoday felületén publikált cikkében.
A munkaerővel kapcsolatos kihívásokat tovább súlyosbítja az inflációcsökkentési törvény néhány hozadéka. Bár a szóban forgó szabályozás éppen azért született, hogy azzal erősítse a gazdaságot, hogy tőkét juttat új gyártási projektekbe, hatalmas munkahely-túlkínálatot is eredményezett. Ezzel arányosan egyre jobban megoszlanak a tehetséges munkavállalók. Ennek ellensúlyozására a vállalatok olyan technológiai megoldásokhoz fordulnak, amelyek segíthetnek hatékonyabb, fenntarthatóbb és biztonságosabb munkakörnyezetet teremteni, szem előtt tartva a dolgozói igényeket. Ilyen intézkedések közül gyűjtött össze néhányat írásában Walker.
Az elvárásokhoz illeszkedő képzés biztosítása
Amikor az ifjú tehetség „hiánycikknek” számít, és elkezdenek projektek felhalmozódni, kritikus fontosságúvá válik, hogy jól képzett munkaerőre lehessen támaszkodni. Ők rendelkeznek a bonyolult folyamatok átlátásához, speciális gépekkel végzendő munkához szükséges szaktudással, és jól alkalmazkodnak új feladatokhoz. A vállalaton belüli munkaerőhiány ellensúlyozásának és az innováció előmozdításának tehát egyik kulcsfontosságú eleme a képzés priorizálása.
Fő a biztonság – akár technológiai innovációk segítségével is!
A balesetek megelőzése nemcsak biztonsági szempontból lényeges, hanem mert az ilyen incidensek késleltethetik a szállítást, ronthatják a vállalat piaci hírnevét, sőt, komoly sérülést okozhatnak. A dolgozók jólétének szem előtt tartása a munkakörnyezet kialakításakor azért is hálás, mert garantálja a hosszútávú, lojális, elkötelezett munkaerő megtartását. Ezt a célt új technológiák bevezetése is szolgálhatja. Egyes beléptetőrendszerek például csak képzett operátoroknak vagy vezetőknek engedélyezik bizonyos típusú berendezések használatát, vagy zárolják azokat a járműveket, amelyek javításra szorulnak, minimalizálva így a potenciális biztonsági kockázatot. Olyan ütközésérzékelő és balesetkezelő szoftverek is hasznosak lehetnek, amelyek naplózzák a munkafolyamatokat, de rendelkezésre állnak már olyan hardverek is (például viselhető eszközök és AI-alapú kamerák), amelyek ugyancsak a raktárakban a biztonság javításához járulnak hozzá.
Hatékonyságnövelés telematika és felhő segítségével
A telematika segítségével átfogóan optimalizálhatók egyes munkafolyamatok. A gépek valós idejű adatgyűjtésének bevezetésével a vállalatok előre látják azok karbantartási igényeit. Ezzel minimálisra csökkenthető a leállási idő, ami növeli a termelékenységet és csökkenti a humán felügyelet szükségességét, ami kiváltképpen előnyös, ha abból hiány van. Ugyancsak hasznos lehet a telematika például targoncamozgás valós idejű követésére, illetve azonnali jeladásra felmerülő biztonsági probléma esetén.
Elmondható tehát, hogy a telematika és a felhőalapú rendszerek integrációja elősegíti a zökkenőmentes együttműködést és az adatalapú döntéshozatalt. Ez pedig nemcsak a hatékonyságot növeli, de azt üzeni a technológiaorientált munkavállalónak, hogy a vállalat nyitott az innovációra.
Az előre vivő úton
Mindezek ismeretében kimondható, hogy miközben a raktár- és gyártóipar továbbra is küzd a munkaerőhiánnyal, az átfogó szemlélet alkalmazása létfontosságúvá vált. A képzett munkaerő, a javuló biztonsági és munkakörülmények, valamint a technológiai integráció kombinációja közösen segíthet abban, hogy a digitális korban is életképes, előre vivő úton meneteljen vállalatirányító és munkavállaló.
Vörös István, NEW technology magazin