Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Ez a világ legnagyobb 3D nyomtatott gördeszkapályája, ami valójában szobor

Lenyűgöző méretű és megjelenésű köztéri 3D nyomtatott szobrot adtak át Új-Zélandon, Tauranga városában, ahol nemrég nyílt meg a „Destination Skatepark” névre keresztelt korszerű gördeszkapálya, ami a gördeszka-görkorcsolya sportok és az építési technológia sajátos találkozása napjaink egyik leginnovatívabb technológiájával. A projekt központi eleme a 3 méter magas és 12 méter hosszú „The Wave” nevű hatalmas 3D-nyomtatott szerkezet.

A projekt élén a beton 3D nyomtatásával foglalkozó QOROX áll, egy olyan vállalat, ami egyre fontosabb mérföldköveket ér el az additív gyártás közterületeken történő alkalmazásában. „Csak néhány 3D-nyomtatott gördeszkapálya létezik világszerte, de egyik sem ér fel az új rekreációs terünk méretéhez, változatosságához és bonyolult tervezéséhez” – mutatta be a 3D Printing Industrynek az óriási alkotást Peter Fraser, a városi tanács tervezési vezetője. A park központi elemének, a The Wave-nek eleve figyelemre méltó a mérete, viszont a környezetében egy sor más additív gyártású megoldás található, a 3D-nyomtatott negyedcsövektől a különböző peremeken át a sportoláshoz szükséges támasztékokig.

A QOROX a CyBe Robot Crawler (RC) mobil 3D betonnyomtatót használta a projekt megvalósításához, de egy óriási ABB robotkart is a kivitelezéshez felvonult lánctalpas járműre helyezett. Ezek az eszközök lehetővé tették a jelentős szerkezetek helyszíni nyomtatását, a terepviszonyoktól függetlenül. A 3D nyomtatás segítségével sikerült olyan formákat és szerkezeteket létrehozni, amelyek hagyományos építési módszerekkel túlságosan költségesek vagy technikailag megvalósíthatatlanok lettek volna.

- Hirdetés -

A környezetvédelmi szempontok előtérbe helyezésével a Destination Skatepark szintén új mércét állított fel. A QOROX olyan anyagokat választott, amelyek csökkentik a projekt karbonlábnyomát: a CyBe Power Pack betonkeveréket a saját fejlesztésű Q-Ink habarccsal kombinálták, ami lehetővé tette, hogy a felhasznált anyagok 80 százalékát helyben szerezzék be, így is csökkentve a szállítással kapcsolatos kibocsátást. Ezenfelül a speciális keverék 30 százalékkal fogja vissza a szén-dioxid-kibocsátást a hagyományos betonépítési módszerekhez képest.

A taurangai gördeszkapálya megnyitása előrevetíti, hogy a 3D-nyomtatott szerkezetek hamarosan mindennapos látvánnyá válhatnak a modern városi környezetekben, a közterületektől a lakónegyedekig.

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology