Sokféle eszköz készülhet holdporból, a műholdtól a lakókabinon át a napelemig
Egy új kutatás megállapította, hogy a holdi regolit, ami fémport és oxigént egyaránt tartalmaz, kulcsfontosságú lehet a holdi fejlesztések végrehajtásához. A tudósok szerint ez az anyag segíthet a Holdon tartózkodó űrhajósoknak a létfenntartásban, energia előállításában, sőt az építkezésben is.
A következő évtizedekben égi kísérőnk a mélyűri tevékenységeket előkészítő tevékenységek nyüzsgő központjává válhat – egy olyan égitestté, ahol emberek élnek, dolgoznak és felfedeznek. Ehhez azonban számtalan eszköz kell, amit a legjobb lenne nem elemenként vagy egészben a felszínre szállítani, hiszen az rengeteg pénzbe kerül. Az ideális az lenne, ha a helyszínen sikerülne előállítani olyan tárgyakat és épületeket, amelyek szükségesek az élet fenntartásához és az energiatermeléshez. Ehhez viszont rengeteg nyersanyag kell.
A Waterloo-i Egyetem legjobb jelöltje az eszközgyártásra a Holdon a regolit. „Célunk, hogy létrehozzuk azokat az infrastruktúrákat és technológiákat, amelyek lehetővé teszik a fenntartható emberi településeket a Holdon és azon túl” – fogalmaz közleményben Connor MacRobbie PhD hallgató, a holdporban rejlő lehetőségeket kutató csoport tagja. A tudósok azt vizsgálják, hogyan lehet feldolgozni a nyers holdi erőforrásokat, és „mivel a regolit már tartalmaz oxigént, felhasználható anélkül, hogy légköri oxigénre lenne szükség termikus energia előállításához”.
A kutatók különböző üzemanyag– és oxidálóanyag-kompozíciókat teszteltek a termit reakció optimalizálása érdekében egy égéskamrában, amely a holdi környezetet szimulálja. Az eredmények igazolják, hogy a Hold talaja alkalmas lehet a fejlesztések elősegítésére, lehetővé téve az emberek számára a felszíni felfedezést és lakhatást. A kutatók az űrszemét problémájára is megoldást keresnek. Az egyik lehetőség, hogy a használaton kívüli műholdak anyagát üzemanyagforrásként használják fel az űrbeli fejlesztésekhez, mivel „óriási potenciális értékkel bírnak: sok hasznos anyagot tartalmaznak, beleértve az alumíniumot, ami holdi regolittal kombinálva termit reakciót hozhat létre és hőt termelhet” – magyarázta MacRobbie.
Utóbbi elképzelést még csak most vetették fel, így az alkalmazás ahhoz hasonló igazolásához, amit a regolittal kapcsolatban értek el, további tanulmányokra van szükség.
Gábor János, Okosipar.hu