Barion Pixel
- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Mesterséges intelligencia és orvosi diagnosztika: a pontosabb, gyorsabb, precízebb ellátásért

A mesterséges intelligencia (MI) előretöréséből az egészségügyi ellátási rendszer is profitálhat. Folyamatosan fejlesztendő cél ugyanis a betegek elégedettségének növelése, ezért előtérbe kerülnek az olyan új trendek, mint az MI és a robotika. Az automatizált rendszerek az orvosi diagnosztikát is forradalmasíthatják. Gondoljunk csak azokra a robotokra, amelyek segítenek a röntgenkép-elemzésben vagy arra az MI programra, amely hatalmas mennyiségű adatot képes átszűrni, hogy a legpontosabb diagnózissal szolgáljon! Ezek az okosgépek mára az egészségügyi ágazat elengedhetetlen segítőivé váltak, lehetővé téve, hogy minél korábbi stádiumban beazonosíthatókká váljanak különféle betegségek – írta a Robotics & Automation News.

Nem sci-fi, ez már a valóság!

Az MI, a robotika és az autonóm rendszerek már megvetették lábukat az egészségügy talaján. Ahogy a gyártásban vagy a logisztikában, úgy az automatizált rendszerek már az orvosi diagnosztikai eljárásokban is teret nyertek. Robotok, amelyek segítenek az orvosoknak röntgenfelvételek leolvasásában – ez már nem a jövő, hanem akár napi rutin lehet, ahogyan olyan MI programok használata, amelyek emberi léptékkel átláthatatlan adattömeget képesek elemezni, hogy egyes betegségeket a legkorábbi stádiumban be tudják azonosítani a gyógyítók.

- Hirdetés -

Emberi szemmel láthatatlan elváltozást is kiszűr

Az MI hatékonyan erősíti a betegségdiagnosztikát azáltal, hogy sokkal átfogóbban elemzi az adatokat, mint a hagyományos technikák. A radiológiában a mesterséges intelligencia képes a legapróbb eltérések észlelésére az MRI vagy röntgenfelvételeken – olyanokra is, amelyek emberi szemmel láthatatlanok. Ezt példázzák a mellrákszűrési mutatók, amelyeket vizsgálva kimondható, hogy az AI algoritmusok jobban teljesítettek, mint a humán radiológusok.

Gyorsabb diagnózis, hatékonyabb kezelés

A betegségek diagnosztizálásakor leggyakrabban az idő a kritikus tényező. Ebben határozottan előrelépés az MI-vel dolgozni. Egy sürgősségi osztályon például, ahol a diagnózis percei akár emberéletet jelenthetnek, az MI rendszer képes azonnal szkennelni a tüneteket, ellenőrizni a beteg kórelőzményét és laboreredményeit, majd 5-10 percen belül bemutatni a lehetséges diagnózisokat az orvosnak. Ez lehetővé teszi, hogy kritikus helyzetben a lehető legprecízebb diagnózis álljon az orvoscsapat rendelkezésére, mielőtt a gyógyítók döntést hoznak az alkalmazandó kezelésről, beavatkozásról.

Mi következik ebből?

Az MI és a robotika orvosi célú alkalmazása több, mint a diagnosztizálást segítő technológia. Kimondható, hogy minden lehetséges módon megreformálja a betegellátást. Az MI, mint egy folyamatos, szupergyors kutatási asszisztens minden orvos számára, hatékonyan növeli a diagnosztikai képességeket. Az intelligens rendszerek fejlődésével tehát az egészségügyi szolgáltatások hatékonysága és pontossága is javítható.

Vörös István, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology