Barion Pixel

- Hirdetés -

Súlytalanságban is használható 3D nyomtató technológia született

Az űrutazás és a hosszú távú űrmissziók egyik legnagyobb kihívása a szükséges eszközök és alkatrészek pótlása. Egy amerikai kutatócsoport most olyan technológiát fejlesztett ki, ami súlytalanságban is képes elektronikus áramköröket nyomtatni. Az Iowai Állami Egyetem tudósai olyan speciális „nanotintát” és 3D nyomtatási technikát alkottak, ami áttörést jelenthet az űrkutatásban.

A tudósok a NASA mikrogravitációs repülésein tesztelték a találmányt, vagyis olyan repülések alkalmával, amikor parabolikus ívben repülve rövid időre súlytalanságot szimulálnak a gép fedélzetén. A kísérletek során a csapat sikeresen készített elektronikai alkatrészeket, bizonyítva a technológia működőképességét. A tanulmány szerint a 3D nyomtató működését elektrohidrodinamikai (EHD) technikára alapozták. Ez az eljárás elektromos mező segítségével lő ki apró tintacseppeket, így rendkívül precíz nyomtatást is el lehet érni vele. Az EHD technológia különlegessége, hogy gravitációtól függetlenül működik, és az elektromos mező helyettesíti a gravitációs erőt.

Az innováció alapja egy ezüst nanorészecskéket tartalmazó tinta, ami biológiai alapú polimerekkel egészül ki, így nemcsak környezetbarát és költséghatékony, hanem stabil megoldást kínál és ideális nagy felbontású nyomtatáshoz is. A tinta elektromos tulajdonságai hevítéssel aktiválhatók, ami lehetővé teszi bonyolult áramkörök létrehozását.

A kutatók szerint az első áttörés csak a kezdet. A fejlesztés új lehetőségeket nyit elektronikai eszközök előállítására az űrben, de a következő lépés akár félvezetők nyomtatása is lehet.

Gábor János, NEW technology

⇓ HALLGASD TE IS A NEWtechtalk PODCASTOT!!! ⇓

Érdemes elolvasni
NEW technology