Itt a SpaceX európai konkurense: tesztelés alatt a többször használható űrrakéta
Az Arianespace leányvállalata, a Maiaspace elérte az európai űrkutatás egyik legfontosabb mérföldkövét: megkezdődtek Európa első újra felhasználható orbitális rakétájának kritikus tesztjei – számolt be a Reuters.
Az európai űripar jelentős lemaradásban van az Egyesült Államokhoz és Kínához képest. A SpaceX részben újra felhasználható Falcon 9 rakétái gyakorlatilag uralják a piacot, miközben az európai Arianespace csak nemrég kezdett el dolgozni saját újra felhasználható rakétáján. A Maiaspace 2021 decemberében alakult, azzal a céllal, hogy Európa versenyképes maradjon az űrkutatásban. Yohann Leroy vezérigazgató szerint ehhez „csökkenteni kell a költségeket és haza kell hozni a rakéták első fokozatát.”
A normandiai tesztlétesítményben tartott sajtótájékoztatón kiderült, hogy a fejlesztés alatt álló Maia egy közepes méretű, kétfokozatú hordozórakéta lesz, opcionális harmadik fokozattal, ami növelheti a teljesítményét. A rakéta első fokozatát a SpaceX módszeréhez hasonlóan egy tengeri platform segítségével szeretnék majd visszanyerni.
A Maia jelen állás szerint 0,5 és 4 tonna közötti hasznos terhet tud Föld körüli pályára állítani, és akár ötször repülhet, majd térhet haza, mielőtt leselejtezik. Jelenleg 230 fős mérnökcsapat dolgozik azon az alkatrész prototípuson, ami lehetővé teszi a leválasztást. Erre a légkör magasabb rétegeiben kell képessé tenni a rakétát, mert az alacsonyabban végrehajtott szétválás túl nagy nyomásnak teszi ki az alkatrészeket.
Ha minden a tervek szerint halad, akkor a Maia 2026-ban repülhet először, új korszakot nyitva az európai űrkutatásban. Bár a lemaradás jelentős, a Maiaspace és az európai startupok ambiciózus célokat kitűzve erednek az amerikai és kínai űripari cégek nyomába. Az újra felhasználható rakéták nemcsak a költségeket csökkentik, hanem egy fenntarthatóbb és versenyképesebb európai űripar alapjait is lefektethetik.
Gábor János, NEW technology